Міністр Резніков розповів, як мешканців тимчасово окупованого Донбасу планують вакцинувати проти COVID-19
Влада України планує вакцинувати проти коронавірусу мешканців тимчасово окупованого Донбасу, але для цього людям доведеться приїхати на контрольовану Україною територію.
Про це розповів «Суспільному» міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і заступник голови української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Резніков.
Трохи контексту: нещодавно президент Володимир Зеленський запевнив, що Україна буде вакцинувати від коронавірусу людей із тимчасово окупованих територій, коли отримає препарати. А МОЗ разом із Мінцифри працюють над створенням єдиної електронної платформи, за допомогою якої українці зможуть реєструватися для подальшої вакцинації.
«Ми можемо запропонувати людям вакцинування на підконтрольній території, але ж воно не робиться онлайн — люди повинні мати можливість в'їхати. Якщо окупаційні режими продовжать блокування, люди просто не зможуть потрапити сюди», — каже Резніков.
Наразі потрібно визначити, хто з мешканців Донбасу має першим отримати щеплення. За словами Резнікова, у пріоритеті лікарі та літні люди.
«Їх вирахувати не проблема, вони в реєстрах. Усі 272 тисячі мають електронні посвідчення, електронний кабінет, тому комунікація з ними — не проблема», — запевняє міністр.
Також уряд планує обговорити питання вакцинації на окупованих територіях із міжнародними організаціями. На засіданнях Тристоронньої контактної групи вакцинацію не обговорювали, бо поки розв'язання потребують питання про відкриття КПВВ та взаємне звільнення утримуваних людей.
Коли Україна зможе отримати вакцини від COVID-19?
Нещодавно глобальний механізм із доступу до вакцин від COVID-19 — COVAX — схвалив запит України на безоплатне отримання вакцини проти коронавірусного захворювання. МОЗ очікує отримати 8 мільйонів доз наприкінці першого чи на початку другого кварталу 2021 року. Цього вистачить на 4 мільйони населення, бо одній людині потрібно дві дози.
У МОЗ також заявляли, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. А в українському бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.
В аптеках вакцина може з'явитися не раніше ніж восени. Однак і це дуже оптимістичні очікування.
За підрахунками The Economist, у багатих країнах (зокрема й членах ЄС) вакцини від COVID-19 стануть широко доступними восени 2021 — у середині 2022 року. Нині ж вони розробили або вже впроваджують плани поетапної вакцинації, починаючи з найбільш вразливих груп населення — людей похилого віку й медперсоналу. А от незаможні країни чекатимуть масового розподілу вакцин аж до 2023 року. Серед них — і Україна.