«Мир, яким складним би він не був, краще за війну»: головне з інтерв'ю Зеленського
Президент Володимир Зеленський дав інтерв'ю суспільним мовникам України, Чехії та Франції. Ми зібрали головне з його слів.
Вторгнення росії — найбільше випробування
- Це найбільше випробування для всього світу, щодо його міцності. На жаль, це відбувається на території нашої землі. Кажу як громадянин цієї землі. Для нас це більш болісно, ніж для інших країн. У всіх сім'ях хтось постраждав, хтось воює, хтось виїхав.
- Випробування щодо міцності світу розпочалося у часи COVID-19. У нас була велика незадоволеність, бо спочатку я не міг вибити вакцину для держави на рівні з іншими.
- Я не міг нашкодити нашій державі та сказати: у нас не так багато реальних партнерів у світі. Я повинен робити висновки, що нам доведеться змінювати нашу політику, щоб ми максимально робили все самостійно.
- Весь світ не готовий до таких викликів. Тоді під час коронавірусу я зрозумів, що, крий боже, якщо станеться щось таке як війна, ми можемо залишитись у колі небагатьох держав. В принципі, це і сталося.
- Впевнений — у майбутньому будуть інші безпекові альянси. Це не означає, що треба з одного чи іншого союзу виходити, руйнувати речі, які працюють, ні. Просто люди хочуть спокою, миру, стабільності, а найголовніше — впевненості.
Межі компромісів з росією
Зеленський порівняв питання межі компромісів з рф та прагнення України вступити до НАТО із підійманням штанги у важкій атлетиці та зазначив, що потрібно декілька підходів до цієї «ваги».
- Ми хочемо до НАТО і наше прагнення є в Конституції. Є неоднозначність НАТО щодо нас; є однозначність деяких країн, які нас бачать тільки там і тільки з ними; і є третина країн, які нас не бачать публічно. А більшість публічно боїться про це говорити, бо вважають, що суспільство буде тиснути на них. Вважаю, потрібно розділити на декілька підходів до цієї «сталевої ваги». Насамперед знайти формат, в якому мати порозуміння, чи готова росія припинити війну. Чи вона в принципі хоче і чи спроможна це зробити.
- До зустрічі з путіним не зрозуміло, на що готова росія, щоб зупинити війну. Це дуже серйозні речі. Скільки вони коштують, я не можу сказати на сьогодні. Знаю одне: втрату населення нам не пробачить історія, втрату нашого народу ㅡ не пробачить держава, втрату територій не пробачить наше майбутнє покоління.
- Ми не можемо віддати більше жодної ділянки нашої землі. Ми маємо зробити все, щоб повернути Донбас і Крим.
- Ультиматум — погана річ, вона веде до геноциду та знищення народу. Але ми за мир. Навіть яким складним би він не був, він краще, ніж війна. Якщо ми хочемо мир, нам треба сідати і говорити.
Донбас, Крим і здавання територій
Україна не зможе виконати ультиматум росії щодо здавання територій. Ми втратили людей. Треба нас усіх знищити, і тоді ультиматум буде автоматично виконаний.
Донбас і Крим — це важка історія для всіх. Щоб знайти там вихід, потрібно зробити перший крок: гарантії безпеки та закінчення війни. Тому що все дуже гаряче. І тому закінчиться цей блок, і після цього говорімо.
На першій зустрічі з путіним я готовий говорити про окупаційні території. Але впевнений, що це рішення буде не цієї зустрічі.
Зеленський пояснював, що навіть задля гарантій безпеки доведеться говорити про конституційні зміни, які вирішуватимуться Верховною Радою та референдумом.
«Червоні лінії» для України
Для нас не можна втратити суверенітет. Тисячі людей загинули. росія сказала — десь був сигнал: ось куди ми дійшли на сході, на півдні, стіймо ми тут й ось там деякі міста будуть нашими територіями. Це втрата для нас. Це втрати людей. І втрата суверенітету.
Ми не воюємо з російським народом
Ніхто не воює з росією. Це вони сюди прийшли й вони воюють з Україною, ми конкретно воюємо проти російських військових, солдатів і офіцерів, які тут. Європейці можуть воювати санкційно. Вони зараз почали — воюють блокадою для економіки та воюють дуже сильно дипломатією.
Вступ України до Євросоюзу — це війна. Для цього не потрібно брати зброю. росія не підтримує Україну як частину західного світу. Вони бачать нас частиною пострадянського або радянського життя. І це і є війна.
Європа повинна робити все, щоби росія не відчувала себе володарем світу. Вони повинні обмежувати потужність рф, робити їм так боляче, як боляче нам, — тільки ми у підвалах, без води, без їжі, підприємства не працюють.
Наші двері відкриті
Зеленський на питання про те, кого з іноземних політиків зараз запрошував до Києва, відповів словами: «Двері відкриті». Які використовує НАТО, коли йдеться про вступ України до Альянсу.
Зеленський розповів, що прем'єри Чехії, Словенії та Польщі приїжджали до Києва. Також президент Литви Гітанас Науседа говорив, що хоче приїхати. За словами Зеленського, Емманюель Макрон також говорив, що він думав про це.
Провал перемовин із путіним=Третя світова
Зеленського попросили пояснити свої слова про те, що якщо проваляться перемовини з путіним, то є ризик Третьої світової війни.
Це означає, що все ж таки він і не збирався закінчувати цю війну. Що його план — Україна як проміжок до того, щоб забрати Балтійські країни, країни, які входили до Радянського Союзу. Інші країни, в яких була радянська армія. Я сказав, що, якщо проваляться наші з ним перемовини, буде точно говорити, що він не випадково ставить такі умови, щоби ми не змогли погодитися. Для того, щоб потім сказати: вони ж просто не захотіли миру. Щойно він використовуватиме — якщо буде — всі свої сили на кордонах з країнами Європи чи країнами НАТО, це буде Третя світова.
Звернення до людей, які бачать вдома російських окупантів
Ця картинка за вікнами зміниться. Спочатку зміниться на наших військових. Усі будуть радіти. А потім вона зміниться на мирне населення. Тому що жити треба, розвиватися. Дивитися в майбутнє. Я їм бажаю, щоб вони за вікнами побачили дітей і онуків, а це значить побачити майбутнє нашої держави.