МВС Казахстану заявляє про десятки загиблих демонстрантів і вісьмох силовиків, сотні поранених
У Міністерстві внутрішніх справ Казахстану заявили про десятки загиблих демонстрантів, а також 8 військових і поліцейських. Влада та державні ЗМІ повідомляють про сотні поранених з обох боків.
Втрати з боку силовиків називає Tengrinews.kz з посиланням на МВС Казахстану. Про загиблих демонстрантів розповіла речниця Департаменту внутрішніх справ Алмати Салтанат Азірбек, яку цитує «Vласть».
За словами Азірбек, завдяки «антитерористичній спецоперації» в Алмати «було ліквідовано десятки людей» — їхні імена встановлюють.
За інформацією МВС, під час протистоянь з демонстрантами поранення дістали 317 силовиків. Як повідомляє «Vласть» з посиланням на державний телеканал «Хабар 24», під час мітингів постраждала більш як тисяча людей. 400 із них госпіталізовані, а 62 — перебувають в реанімації.
Наразі в Алмати відбувається «антитерористична операція»: напередодні в місті відбувалися жорсткі протистояння силовиків та протестувальників.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Там демонстранти захопили будівлю акимату (держадміністрації) та летовища, втім, уже в ніч проти 6 січня влада міста заявила, що аеропорт Алмати очистили від протестувальників і він повертається до штатного режиму роботи.
Ситуація в Казахстані
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу — наразі стикаються зі збоями в його подаванні. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов з посту глави держави лише формально. Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та обіцяє жорстко реагувати.
Дії влади
5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу в придушенні протестів та заявив про «терористичну загрозу».
До ОДКБ, окрім Казахстану, належать Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан — всі вонипогодились ввести свій контингент в країну.