МЗС РФ знову наполягає, що Трибунал не мав розглядати позов України щодо моряків
Міністерство закордонних справ Росії продовжує наполягати, що Міжнародний трибунал з морського права не мав розглядати позов України щодо 24 військовополонених українських моряків.
Про це повідомили в МЗС РФ.
Там вважають, що заяви, зроблені як Росією, так і Україною, під час підписання та ратифікації Конвенції ООН з морського права 1982 року, виключають можливість залучення передбачених Конвенцією процедур вирішення спорів щодо захоплення українських суден в районі Керченської протоки 25 листопада 2018 року.
«На даному етапі не йдеться про розгляд претензій України. Під час подальшого арбітражного розгляду маємо намір послідовно відстоювати нашу позицію, зокрема, відсутність в арбітражу юрисдикції розглядати цю ситуацію», — заявили в російському відомстві.
25 травня Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів.
Трибунал ухвалив рішення за трьома пунктами:
- Негайно звільнити та повернути українські кораблі (19 голосів «за», 2 «проти»)
- Негайно звільнити українських моряків та дозволити їм повернутися в Україну (19 «за»; 1 «проти»)
- Росія та Україна мають подати трибуналу звіт про виконання тимчасових заходів до 25 червня (19 «за»; 1 «проти»).
Росія не брала участь у слуханнях, наголосивши, що рішення Трибуналу не мають законної сили, оскільки дії України в Керченській протоці потрібно кваліфікувати як військові. Водночас це суперечить позиції Росії у московському суді, де українців не визнають військовополоненими. У Трибуналі наголосили, що відсутність Росії не звільняє її від обов'язків виконання його рішення.
Нагадаємо, зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблібіля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.
Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.
17 квітня Лефортівський суд Москви продовжив арешт усім 24-ом українським військовополоненим морякам на 3 місяці. Раніше термін досудового слідства продовжили до серпня.