Що відомо про вбивство рома у Львові
Пізно ввечері 23 червня на Львівщині напали на табір ромів, загинув чоловік,четверо травмовані.
Пізно ввечері 23 червня на околиці Львова напали на табір ромів, унаслідок чого загинув один чоловік та ще троє людей дістали поранення. Станом на 25 червня керівник Нацполіції Львівщини повідомив Громадському, що поранених у справі — четверо. За даними правоохоронців, група невідомих у масках напала на табір, де проживали громадяни ромської меншини.
Хто постраждав?
За словами глави Національної поліції Сергія Князєва, під час нападу від смертельних ножових поранень загинув 23-річний мешканець Закарпатської області.
Депутат Ужгородської міської ради Мирослав Горват у коментарі Громадському повідомив, що вбитий — це Давид Попп, він вже тривалий час мешкав під Львовом та заробляв на життя збором металобрухту.
Поранення дістали 10-річний хлопчик, 19-річний юнак і 30-річна жінка. Їх госпіталізували до місцевої лікарні.
Пізніше міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що пораненого 10-річного хлопчика з матір’ю відпустили з лікарні. Водночас голова громадської організації «Рома України Терніпе» Микола Юрченко у коментарі Громадському повідомив, що у хлопчика та жінки однакове прізвище та по-батькові, тож можна зробити висновок, що вони — брат і сестра.
Один з поранених під час нападу на табір ромів 19-річний юнак на ім'я Радж Арпадом потрапив до лікарні у важкому стані. Про це у коментарі Громадському повідомив черговий лікар-травматолог 8-ї міської лікарні Львова Володимир Баляс.
Поранений під час нападу на ромів у Львові 19-річний Радж Арпадом Фото:Влад Крилевський/Громадське
За його словами, юнака госпіталізували з колото-різаними ранами грудної клітки та правого плеча.
«Його стан наразі важкий, стабільний. Він у свідомості. Наразі не відомо, наскільки він тут затримається. Буде проведено обстеження і потім стане відомо», — сказав лікар.
Станом на 25 червня стан пораненого 19-річного Раджа Арпадома покращився, його мають виписати з лікарні 27 червня.
Арпадома перевели у кращу палату. Він розповів, що в нього вже майже нічого не болить, окрім спини, де його вдарили у легені.
За словами постраждалого, близько 10-11 нападників прийшли до табору з палицями, ломами та ножами. Роми спали у таборі, коли нападники почали громити їхні намети.
Микола Юрченко також розповів Громадському, що в таборі було 10 дорослих, серед яких вагітна жінка, та четверо дітей. На вагітну жінку також напали. Після погрому роми побоюються повторного нападу, тож планують повернутися зі Львова на Закарпаття, звідки раніше приїхали.
Хто нападники?
За фактом нападу поліція порушила кримінальну справу про умисне вбивство, вчинене групою осіб. Працівники львівської поліції оперативно затримали сімох молодиків віком 16-17 років, жителів Львова, підозрюваних у причетності до нападу. Затриманим загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років або довічне позбавлення волі.
Крім того, поліцейські встановили і затримали 20-річного організатора цього нападу. З місця події вилучили речові докази, зокрема ніж, яким поранили загиблого та інші предмети, які використовували для нанесення ушкоджень жителям табору.
Вісьмом нападникам (20-річному організатору та сімом неповнолітнім) повідомили про підозру.
За словами керівника Нацполіції Львівщини Валерія Середи, станом на 25 червня в ізоляторі тимчасового тримання перебувають 8 підозрюваних у нападі — серед них є 20-річний організатор.
За фактом погрому та нападу порушили кримінальну справу за статтями:
- 115 (умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб),
- 161 (умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової ворожнечі та ненависті, що спричинило тяжкі наслідки),
- 296 (хуліганство, вчинене із застосуванням предметів, спеціально пристосованих та заздалегідь підготовлених для нанесення тілесних ушкоджень),
- 304 (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність).
На питання Громадського про те, чому раніше прокуратура та прес-служба поліції Львівщини називали різну кількість затриманих та підозрюваних у нападі, Середа відповів, що більші цифри (11 та 12 нападників) — це ймовірно причетні, щодо яких вивчається інформація.
На думку керівника Нацполіції Львівської області, неповнолітній вік нападників може вплинути на рішення суду щодо них.
Підозрювані у нападі на табір ромів у Львові визнали свою приналежність до незареєстрованого угруповання «Твереза і зла молодь».
Угруповання має свій канал на YouTube, який мав назву Lemberg Jugend, однак після нападу його перейменували у набір випадкових літер, ймовірно, для того, аби його було важче відшукати.
На опублікованих відео цього угруповання використовувалася символіка ультраправої націоналістичної організації Misanthropic Division. Крім того, «Твереза і зла молодь» має і свій логотип — перехрещені бейсбольні бити та хокейна воротарська маска.
За даними ZAXID.NET, як організатора нападу на табір ромів поліція затримала 20-річного львів'янина Андрія Тичку. У соціальній мережі «Вконтакте» був лише один акаунт Андрія Тички, який сьогодні, 24 червня, видалили.
Як повідомила Громадському старша інспекторка Управління з додержання прав людини Національної поліції України Оксана Санагурська, вісьмом юнакам надали адвокатів. Усі підозрювані ідентифікують себе як члени «Тверезої і злої молоді».
У поліції додали, що нападники мали чіткий план щодо погрому табору ромів: вони заздалегідь визначили позиції кожного з нападників, їхні дії та завдання.
Микола Юрченко також сказав Громадському, що поліція затримала нападників під час погрому. За його словами, якби поліція приїхала пізніше, можливо, ніхто б не вижив.
Двоє адвокатів, які захищають інтереси нападників, повідомили Громадському, що серед підозрюваних є школярі місцевих закладів, а також студенти. В одного з нападників у день затримання був випускний у школі, «який він провів у райвідділку».
Керівник поліції області сказав Громадському, що ніхто з затриманих раніше ніколи не притягався до відповідальності.
«Вони навчаються у різних школах та ПТУ, всі фактично проживали в одному районі», — розповів Середа.
Реакція влади
Міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що постраждалим від нападу на кілька днів нададуть притулок.
За словами голови громадської організації «Рома України Терніпе» Миколи Юрченко, ромам тимчасово нададуть притулок, а поранений юнак залишається в лікарні під охороною.
Посольство Сполучених Штатів у Києві засудило збройний напад на табір ромів у Львові, під час якого загинув чоловік.
Служба безпеки України заявила, що аналізує напад на табір ромів у Львові та з’ясовує, хто його фінансував. Голова СБУ Василь Грицак допустив, що відповідальною за напад може бути Росія.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини через напад на ромів у Львівській області звернулася до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та попросила взяти під контроль розслідування цієї справи.
Уповноважена Людмила Денісова заявила, що у нападі на ромів вбачаються ознаки дискримінації за національною ознакою, розпалення ворожнечі щодо ромської нацменшини, а також прояви ксенофобії.
Вона попросила Міністерство внутрішніх справ швидко та ефективно розслідувати напад на табір ромів. Також омбудсмен звернулася до міського голови Львова з проханням поінформувати про забезпечення соціальних та житлових прав ромів.
Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Мікеле Ніколетті «рішуче засудив» напад на табір ромів.
У Раді Європи засудили черговий напад на табір ромів у Львівській області. У Раді Європи заявили, що очікують невідкладного, повного та прозорого розслідування.
Міністерство культури України попросило міністра внутрішніх справ Арсена Авакова особисто контролювати розслідування справ та справедливе покарання причетних до нападів на ромів.
Оксана Санагурська повідомила Громадському, що раніше правоохоронцям дали розпорядження з Міністерства внутрішніх справ України про посилене патрулювання стихійних ромських поселень. Однак про цей табір, який перебуває в лісі на околиці Львова, поліція не знала. Їй вдалося швидко приїхати на місце погрому, оскільки про напад оперативно повідомив чоловік, який став свідком.
«Щодо поселення важко сказати про їхні місця проживання, оскільки представники ромської національної меншини ведуть кочівний спосіб життя і важко слідкувати за їхньою міграцією», — пояснила Санагурська.
У Львівській області напали на табір ромів Відео:Національна поліція
Зазначимо, що це вже не перший напад на ромів, унаслідок якого загинула людина.
16 травня 2017 року у селищі Вільшани Харківської області стався збройний конфлікт між між двома групами місцевих мешканців, частина з яких були ромської національності. В результаті були поранені четверо людей, один з яких — 50-річний чоловік — помер. Загиблим виявився очільник ромської громади у Вільшанах Микола Каспіцький.
Правоохоронці за цим фактом заявили про затримання трьох підозрюваних у стрілянині та відкрили провадження за статтями про хуліганство та навмисне вбивство.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Табір їде додому: повернення ромів
22 квітня 2018-го члени праворадикальної організації С14 розібрали та спалили табір ромів на Лисій горі в Києві. В С14 заявили, що ромів завчасно попросили покинути парк до 20 квітня.
Поліція Києва порушила дві кримінальні справи за фактом розгону націоналістами ромського табору на Лисій горі.
Глава МВС Аваков назвав «залякуванням» та «переслідуванням» розгін табору ромів у Києві. Тоді ж у Нацполіції заявили, що створять групу реагування на прояви нетерпимості.
Посольство США закликало Україну розслідувати напади на ромів.
7 червня представники «Національних дружин» заявили про розгін поселення ромів у Голосіївському парку Києва і поставили їм ультиматум.
Поліція Києва порушила кримінальну справу за статтею «Хуліганство» через погром представниками «Національних дружин» ромського табору в Голосіївському парку.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Нині вже»: Погроми ромських таборів та рік безвізу з ЄС