На першому в 2019 засіданні ТКГ Росія відмовивилася обговорювати обмін заручниками — Геращенко
На першому в 2019 році засіданні Тристоронньої контактної групи в Мінську представник Росії відмовився обговорювати обмін росіян на українських політв'язнів. Про це повідомила представниця України в гуманітарній підгрупі ТКС Ірина Геращенко.
Вона зазначила, що двічі за січень 2019 українська сторона переговорів зверталася до ОБСЄ з вимогою провести засідання ТКГ та її гуманітарної підгрупи щодо обміну та звільнення заручників.
Сьогодні, 17 січня, на засіданні ТКС у Мінську представник Росії Борис Гризлов відмовився від цієї пропозиції.
Геращенко вказала, що в 2018 році вона спрямувала 13 звернень до представників Росії та особисто Гризлова щодо обміну росіян на українців — «на жоден наш лист нам не надали жодної відповіді».
Вона додала, що 17 січня представники бойовиків (які не є офіційною стороною переговорів) стверджували, що не отримували ніяких списків щодо обміну в 2018. Проте згодом згадали, що таки отримували — «але листи не відкриваються».
На думку представниці України в гуманітарній підгрупі, у такий спосіб Кремль намається «блокувати все до виборів в Україні».
«Коли я звернулася на гуманітарній підгрупі до росіян щодо деструктивності їх позиції, бо що вони робитимуть у разі переобрання президента Порошенка, ті вигукнули: «И не надейтесь!» Росіяни на приховують, що сподіваються на зміну влади і реванш в Україні».
Наприкінці 2018 року представники бойовиків у Тристоронній контактній групі відмовилися від участі у відеоконференції, на якій мали розглянути питання обміну заручниками 5 січня.
У грудні Україна пропонувала обмін за формулою 22-22 (затриманих і засуджених в Україні в обмін на політв'язнів) і 72-19 (бойовиків у обмін на заручників на окупованих територіях Донецької та Луганської областей).
Востаннє обмін заручників відбувся 27 грудня 2017 року. Це перший за два роки та найбільший обмін. За даними СБУ, на підконтрольну територію повернулися 73 заручники. Україна передала на окуповану територію 233 людини.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Великий обмін: кого звільнили з полону бойовиків на Донбасі.
В Росії та в анексованому Криму утримують 64 українських політв'язні, 27 з яких перебувають на території Росії. 58 — затримані у Криму чи у справах, пов'язаних з Кримом. Ці цифри не враховують в'язнів, що утримуються на території самоназваних республік.