ENRU

На Донбасі відбувся обмін заручників

81536434456870c31
На Донбасі відбувся наймасштабніший за роки війни обмін заручників Фото: Костя Рєуцький/Громадське

Поблизу окупованої Горлівки на Донеччині відбувся обмін заручників. Звільнені повернулися на підконтрольну Україні територію, передає кореспондентка Громадського. 

Це перший за останні два роки й наразі найбільший подібний обмін.

Загалом на підконтрольну територію повернулися 73 заручники, 16 українців з них перебували в полоні самоназваної «ЛНР». З окупованої території Донецької області повернулися 57 українців. Одна жінка висловила бажання залишитися на окупованій території. 

Серед звільнених з полону самоназваної «ЛНР» — Владислав Овчаренко, Артем Ахмеров, Валентин Богдан та Едуард Неделяєв.  Серед звільнених з полону «ДНР» — учений Ігор Козловський, громадський активіст Володимир Фомічов і військовий Олексій Кириченко, який перебував у полоні з 2014-го року. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 73 українці повернулися з полону самоназваних «ЛНР» та «ДНР» (СПИСОК)

Як повідомляє кореспондентка Громадського, Фомічов після звільнення вигукнув: «Макіївка — це Україна!». Також звільнені вигукували «Слава Україні!»

Україна передала на окуповану теритрію 233 особи. Уповноважена Ради з прав людини Валерія Лутковська повідомила, що 43 людини, які мали бути серед 306 утримуваних з української сторони, відбули покарання. Їх звільнили з-під варти, тому вони не приїхали на обмін.

Також частина людей, що приїхали на обмін, відмовилися  повертатися на підконтрольні бойовикам території Луганської і Донецької областей. Їх близько 10-15 осіб.

Лутковська зазначила, що кожного з них запитували у присутності представників Червоного Хреста про те, чи хочуть вони повертатися на непідконтрольні Україні території. 

Попередньо повідомлялося, що обмін відбудеться за формулою «306 на 74» (українська сторона передасть 306 людей, бойовики — 74).

Громадське стежило наживо за перебігом обміну та поверненням українських полонених додому.

25 грудня ватажок самоназваної «ДНР» Олександр Захарченко заявив, що обмін полоненими з Україною відбудеться 27 грудня за формулою «306 на 74». Згодом Київ підтвердив обмін полоненими на Донбасі в цей день за цією ж формулою. 

Раніше представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко повідомляла, що серед 152 заручників на Донбасі є журналісти, волонтери, підлітки та 9 жінок.

26 грудня президент України Петро Порошенко зустрівся з родичами заручників. Він висловив сподівання, що обмін відбудеться та заявив про матеріальну допомогу для звільнених з полону.