На підконтрольну Україні територію повернулися 73 заручники, натомість українські перемовники передали самоназваним «ДНР» та «ЛНР» 233 людини

На Донбасі відбувся перший за останні два роки великий обмін заручників. На підконтрольну Україні територію повернулися 73 заручники, натомість українські перемовники передали самоназваним «ДНР» та «ЛНР» 233 людини, хоча спочатку домовлялися про обмін у форматі 74 на 306.

Процес обміну відбувся неподалік окупованої Горлівки в Донецькій області на контрольно-пропускному пункті «Майорське», роботу якого протягом цього часу призупинили.

Звільнених українців відвезуть до Харкова, звідти літаком відправлять до Києва, де на військовому аеродромі в Борисполі їх зустрічатимуть рідні й близькі.

Журналісти Громадського слідкували за процесом обміну на Донбасі і також зустрічатимуть звільнених у Києві. Кого звільнили з полону, а кого передали  бойовиками, хто відмовився від обміну, а кого виключили зі списків — читайте в нашому матеріалі.

КОГО ПОВЕРНУЛИ З ПОЛОНУ

Бойовики віддали 73 заручники із 74 попередньо анонсованих: 57 людей — з Донецька, 16 — з Луганська. З них: 54 українські військові, що перебували в полоні самоназваної «ДНР», 5 — у «ЛНР»; решта 14 осіб — цивільні. Єдиною людиною, яка відмовилася повертатися на підконтрольну Україні територію — жінка (її прізвище уточнюється — ред.), вона значилася у списках заручників, утримуваних в «ДНР».

Таким чином після обміну в полоні бойовиків, за словами глави СБУ, лишаються ще 103 українці.

З полону самоназваної «ЛНР» звільнили 16 українців, серед них:

  • ультраси луганської «Зорі» Владислав Овчаренко та Артем Ахмеров, яких бойовики «засудили» до 17 і 13 років колонії за «шпигунство на користь України»;
  • луганський блогер Едуард Неделяєв, якого затримали торік у листопаді;
  • українські військові: Сергій Гладкий, Анатолій Кучер, Владислав Лактіонов, Олег Якунін, Олександр Іщук, Артем Крина та 22-річний контрактник Валентин Богдан, який потрапив у полон до бойовиків узимку 2016 року.

Українських заручників звільнили з полону бойовиків самоназваної «ЛНР» на Донбасі, 27 грудня 2017 року. На фото ліворуч — ультраси луганської «Зорі» Артем Ахмеров та Владислав Овчаренко Фото: Костянтин Рєуцький/Громадське

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ми його знайшли, тепер — найдовші дні очікування», — батько полоненого в «ЛНР» Валентина Богдана.

З полону самоназваної «ДНР» звільнили 58 українців, серед них:

  • учений-релігієзнавець Ігор Козловський, який перебував у полоні бойовиків у Донецьку від січня 2016 року. Цьогоріч у травні так званий «військовий трибунал «ДНР» засудив Козловського до 2 років і 8 місяців позбавлення волі;

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Нет такого понятия, как единый Донбасс» — інтерв’ю Ігоря Козловського Громадському;

  • 23-річний Володимир Фомічев, співробітник київської організації ЦентрUA, він потрапив у полон бойовиків так званої «ДНР» у Макіївці 4 січня 2016 року;
  • український військовий Олексій Кириченко перебував у полоні бойовиків «ДНР» від серпня 2014 року після боїв на Савур-Могилі;

Українських заручників звільнили з полону бойовиків самоназваної «ЛНР» на Донбасі, 27 грудня 2017 року. На фото ліворуч — 22-річний контрактник Валентин Богдан, який потрапив у полон бойовиків узимку 2016 року Фото: Костянтин Рєуцький/Громадське

  • військовий 128-ї гірсько-піхотної бригади Олександр Олійник, який потрапив у полон 9 лютого 2015 року, за тиждень до «котла» в Дебальцевому;

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Вибачатимуся перед сином за те, що так довго його звільняли», — мати полоненого Олександра Олійника.

  • захисники Донецького аеропорту, «кіборги» Олександр Морозов та Іван Ляса, а також інші заручники бойовиків.

Перелік прізвищ звільнених українців:

Абрамов О.О., Арбузов О.І., Ахмеров. А.О., Бердник Д.О., Бєлов Ю.С., Бесараб А.Ф., Богдан В.С., Бучок В.М., Віндюк А.В., Гайова Г.Л., Гашпор К.В., Герасименко М.М., Гладкий С.В., Голіков О.О., Гулька В.М., Даркін О.В., Іовов М.М., Казначеєв Е.Г., Калін О., Кириченко О., Кодьман О., Козловський І., Кононенко Є.М., Кононенко І.М., Костенніков А.Т., Канарський О.Г., Коць Л.Р., Кусков О.О., Кушпіль О.О., Лазаренко О.Ю., Левашов Д.О., Любчук В.П., Ляса І., Морозов О., Неделяєв Е.В., Недосєкін В.Б., Новицький А.С., Овчаренко В.В., Олійник О., Петрачкова О.Г., Політова О.П., Попов О.В., Радовець В.Н., Радулов С.М., Сапожніков І.В., Симоненко Є.В., Сичов Л.М., Сінченко Г.А., Соболєв М.В., Старченко С.І., Тиренко І.В., Юрбаш П.В., Фомічов В.І., Храмих О.М., Чмерук А.В., Чулга О.М., Чуденцов Є., Швайко В.Ю., Яковенко І.С.

Прізвища ще 14 звільнених наразі уточнюються.

КОГО ПЕРЕДАЛИ БОЙОВИКАМ

Українська сторона передала представникам самоназваних «ЛНР» та «ДНР» 233 людини з 306, про яких домовлялися попередньо.

Як повідомила Громадському уповноважена Ради з прав людини Валерія Лутковська, 43 людини із включених бойовиками до списків на обмін, відбули покарання на підконтрольній Україні території, їх звільнили з-під варти, тому вони не приїхали на обмін. Крім того, частина людей, що прибули на обмін, відмовилися повертатися на підконтрольні бойовикам території Луганської і Донецької областей.

У підсумку Україна передала представникам самоназваної «ЛНР» 73 людини з 99 попередньо анонсованих. Спочатку планувалося передати 75 утримуваних, але під час обміну двоє з них відмовилися повертатися на підконтрольну бойовикам «ЛНР» територію.

На територію, підконтрольну бойовикам «ДНР», у підсумку передали 160 утримуваних з анонсованих 207.

Зокрема, як стало відомо згодом, один з утримуваних сховався в автобусі, аби не повертатися в так звану «ДНР». Ідеться про екс-очільника міста Торецьк Володимира Слєпцова.

Українська сторона передала представникам самоназваних «ЛНР» і «ДНР» 233 людини з 306, про яких домовлялися попередньо. На фото — передача заручників самоназваною «ЛНР», КПВВ «Майорське», 27 грудня 2017 року Фото: Костянтин Рєуцький/Громадське

КОГО ВИКЛЮЧИЛИ ЗІ СПИСКІВ НА ОБМІН

Українська сторона відмовилася передавати всіх утримуваних громадян Росії, включених до списків на обмін представниками самоназваних «ЛНР» і «ДНР».

Серед них:

  • Євген Мєфьодов і Максим Сакауов — підозрювані у справі про події 2 травня 2014 року в Одесі;
  • Лариса Чубарова на прізвисько «Тереза», затримана співробітниками СБУ в Харкові 7 квітня 2015 року. Її підозрюють в організації вибуху біля стели на проспекті Правди в Харкові. Також в СБУ заявили про причетність росіянки до катувань українських військовослужбовців під час її співробітництва з так званим «міністерством державної безпеки» самоназваної «ДНР».

Крім того, адвокат Валентин Рибін заявив, що восьмеро людей, яких попередньо готували до обміну, так і не відправили до КПВВ «Майорське». За його словами, крім росіянина Мєфьодова, йдеться про Єгорова, Полякова, Шиліна, Черниха, Коваліса, Кімаковського і Сливко.

Детальніше про те, кого включали до списків на обмін з боку самоназваних «ЛНР» і «ДНР» за різними даними читайте в публікації: «Списки Савченко»: кого хочуть обміняти бойовики.

Поділитись: