Нацбанк оновив вертикалі управління: після втрати більшості повноважень Рожкова займатиметься адмінпитаннями
Національний банк України ухвалив рішення про часткову зміну розподілу вертикалей підпорядкування. З—під управління голови Нацбанку Кирила Шевченка вивели кілька підрозділів, а його першій заступниці Катерині Рожковій довірили фінансово—адміністративний та операційний блок.
Про це йдеться у заяві Нацбанку.
Зокрема у Нацбанку вирішили розділити функції регулювання діяльності та нагляду за банками та небанківськими установами між різними вертикалями підпорядкування.
Тож у вертикалі «Загальний блок», який підпорядковується Кирилу Шевченку, залишились департаменти безпеки, персоналу, юридичний департамент, департаменти внутрішнього аудиту, комунікацій, управління фінансових та операційних ризиків, а також Офіс правління НБУ, Секретаріат Ради НБУ та інші.
Відтепер до вертикалі «Пруденційний нагляд» НБУ входитимуть департамент банківського нагляду, департамент виїзних перевірок, департамент ліцензування, департамент нагляду за ринком небанківських послуг та департамент фінансового моніторингу. Керувати цією вертикаллю буде Ярослав Матузка, який раніше працював у ПриватБанку.
Водночас перша заступниця голови Нацбанку, яка отримала посаду ще в команді колишнього керівника НБУ Якова Смолія, тепер буде відповідати за фінансово-адміністративний та операційний блок. До його складу включили департамент з управління діяльністю Корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку.
Раніше Нацбанк вже змінював вертикаль управління, через що Рожкова фактично втратила більшість своїх повноважень.
Тоді ж Дмитра Сологуба, що також входив до команди Смолія в НБУ, поставили керувати вертикаллю «Монетарна стабільність». Наразі до цієї вертикалі приєднали департамент методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ.
Окрім цього, до вертикалі «Ринкові операції», яка залишається під управлінням Юрія Гелетія, приєднали департамент методології регулювання діяльності банків.
Навіщо ці зміни?
Як зазначили у Нацбанку, оновлення розподілу вертикалей підпорядкування має «забезпечити більш результативне супроводження законодавчих змін на небанківському фінансовому ринку», визначити нові правила його регулювання, а також продовжити посилений контроль за небанківським сегментом.
Що передувало?
6 жовтня члени Ради Національного банку України оголосили догану заступникам голови НБУ і членам правління Катерині Рожковій та Дмитру Сологубу. У раді заявили, що причиною такого рішення є нещодавні публічні виступи Рожкової та Сологуба. На засіданні 16 жовтня члени ради також планували розглянути їх звільнення, але цього так і не сталося.
Самі заступники голови Нацбанку впевнені, що це через їхній коментар виданню KyivPost. У ньому заступники голови НБУ заявили, що деякі члени Ради Нацбанку хотіли б їхнього звільнення, але при цьому вони зауважували, що колегіальний процес ухвалення рішень НБУ досить сильний, щоб протистояти тиску.
Рожкова вважає, що рішення про догану ухвалили «вночі зухвало топором, за закритими дверима, без пояснення причин та заслуховування сторін».
Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб — це єдині члени правління НБУ, які залишилися від команди колишнього голови Якова Смолія після його звільнення.