Національний банк України змінив вертикаль підпорядкування і розподілу своїх окремих структурних підрозділів, через що перша заступниця глави Нацбанку Катерина Рожкова фактично втратила більшість свої повноважень. Раніше їй оголосили недовіру за коментар журналістам.

Таке рішення члени правління Нацбанку ухвалили на засіданні 20 жовтня.

У чому суть змін повноважень Рожкової?

Донедавна Рожкова відповідала за пруденційний нагляд у Нацбанку. Це система банківського нагляду, за якою оцінюється загальний фінансовий стан, результати діяльності та якість керівництва банку.

Однак за новим підпорядкуванням повноваження Рожкової в такому нагляді істотно скорочено.

У Нацбанку вивели нову вертикаль управління ㅡ «Регулювання фінансового сектору», куди віднесли департаменти методології регулювання діяльності небанківських фінустанов, захисту прав споживачів фінансових послуг та департамент з управління діяльністю Корпоративного недержавного пенсійного фонду Нацбанку. Саме за роботою цих департаментів тепер наглядатиме Рожкова.

Пруденційний нагляд, своєю чергою, віднесли до вертикалі «загального блоку» управління, тож за нього відповідатиме глава Нацбанку Кирило Шевченко.

Заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб, якому разом з Рожковою оголосили про недовіру та догану, продовжив контролювати вертикаль «Монетарна стабільність». Інший заступник голови установи Олексій Шабан так само продовжив роботу без змін.

Поки що Катерина Рожкова не коментувала зміну своїх повноважень.

Навіщо були ці зміни?

У Нацбанку заявили, що усі зміни у вертикалях підпорядкування ухвалили через необхідність «розширити мандат Національного банку». Це, на думку членів правління Нацбанку, має ефективніше налагодити роботу за кожним із напрямків роботи установи.

Що передувало?

6 жовтня члени Ради Національного банку України оголосили догану заступникам голови НБУ і членам правління Катерині Рожковій та Дмитру Сологубу. У раді заявили, що причиною такого рішення є нещодавні публічні виступи Рожкової і Сологуба. На засіданні 16 жовтня члени ради також планували розглянути їх звільнення, але цього так і не сталося.

Самі заступники голови Нацбанку впевнені, що це через їхній коментар виданню KyivPost. У ньому заступники голови НБУ заявили, що деякі члени Ради Нацбанку хотіли б їхнього звільнення, але при цьому вони зауважували, що колегіальний процес ухвалення рішень НБУ досить сильний, щоб протистояти тиску.

Рожкова вважає, що рішення про догану ухвалили «вночі зухвало топором, за закритими дверима, без пояснення причин та заслуховування сторін».

Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб — це єдині члени правління НБУ, які залишилися від команди колишнього голови Якова Смолія після його звільнення.

Поділитись: