Нафтогаз просить уряд не забирати 90% його прибутку дивідендами до бюджету через підготовку до газової війни з РФ
Національна акціонерна компанія Нафтогаз просить Кабінет міністрів відтермінувати виплату дивідендів компанії до кінця 2019 року. Наразі Нафтогазу потрібні кошти для купівлі газу та підготовки до зими.
Про це повідомив голова компанії Андрій Коболєв.
За його словами, до початку опалювального сезону Нафтогаз має закачати близько 20 мільярдів кубометрів газу. Це убезпечить Україну від кризи, яка може настати внаслідок припинення транзиту.
«Але цьому на заваді може стати дефіцит обігових коштів у Нафтогазу.
За той газ, який ми поставили раніше, «газзбути» та виробники тепла заборгували 61,4 млрд грн. Це удвічі більше, ніж нам потрібно, щоб якісно підготуватися до зими», — повідомив Коболєв.
Крім цього, на думку Коболєва, завадити вчасній підготовці до зими може рішення уряду направити 90% прибутку Нафтогазу до бюджету.
«Ще один фактор дефіциту — вимога Кабміну сплатити 90% нашого прибутку у якості дивідендів, при чому до кінця червня. Саме зараз, коли нам потрібні гроші на закупівлю газу на зиму, це для нас надзвичайний виклик. Доводиться обирати — дивіденди зараз, чи захист від кризи», — додав Коболєв.
Можливим виходом з кризової ситуації голова Нафтогазу назвав залучення кредитних коштів. Проте для цього також потрібні відповідні рішення уряду.
«Поки в наповненні підземних сховищ ми рухаємося за графіком. Але якщо проблему ліквідності не вирішити у найближчі тижні — закупити газ у достатніх обсягах буде неможливо», — заявив очільник НАКу.
Раніше повідомлялось, що Нафтогаз веде переговори про купівлю американського скрапленого газу.
Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.
Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.