«Нагадай про кожного». В українських містах відбулася акція на підтримку бранців Кремля та зниклих безвісти
У низці міст України ввечері 10 жовтня відбулася всеукраїнська акція «Нагадай про кожного», присвячена незаконно ув’язненим і зниклим безвісти внаслідок війни на Донбасі. Про це повідомляють «Суспільне» та «Укрінформ».
Організаторами акції є ініціативи та громадські організації «Свободу в'язням Кремля», «Основа Майбутнього», Об'єднання рідних зниклих безвісти «НАДІЯ», Українська асоціація полонених, Об'єднання родичів політв'язнів Кремля та Всеукраїнський громадський рух матерів та родичів учасників Антитерористичної операції.
Учасники акції вимагають від парламенту ухвалили закони про полонених та воєнні злочини, аби законодавчо забезпечити захист бранців Кремля й уможливити розслідування воєнних злочинів в Україні. Крім того, вони просять уряд розблокувати роботу комісії з питань зниклих безвісти, Офіс президента — визначити відповідального за звільнення полонених і пошук зниклих безвісти, а СБУ — перевіряти інформацію з цих питань.
У Києві на акцію вийшли кількасот людей, серед них — родичі й близькі полонених та зниклих безвісти. Вони пройшли центром столиці до Офісу президента. Люди тримали плакати й вигукували гасло «Свободу в'язням Кремля!»
Серед них була й Людмила Біленька — мати військового Романа Біленького, що зник безвісти в серпні 2014 року. «Вони захищали цю державу, вони боролися за цю державу. Тепер я як його мама, як громадянка України, врешті-решт, як людина прошу, щоб держава захистила його... Захистила і повернула», — розповіла пані Людмила «Суспільному».
У Львові акція «Нагадай про кожного» відбулася на площі Ринок. За даними правоохоронців, у ній узяли участь близько 75 людей. Учасники встановили стенд із іменами полонених перед входом до ратуші й закликали небайдужих писати їм листи, які згодом передадуть полоненим. Акція тривала близько пів години, передають «Суспільне» та «Радіо Свобода».
Акції «Нагадай про кожного» також відбулися в Харкові, Ужгороді, Луцьку, Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Чернігові, Обухові, Миколаєві, Черкасах, Вінниці, Житомирі, Тернополі та Херсоні. На них прийшли від десятка до кількадесят людей.
Коли був останній обмін полонених?
29 грудня 2019 року відбувся останній обмін полонених: тоді з тюрем самопроголошених «республік» повернули 76 українців, Україна передала так званим «ЛНР» та «ДНР» 127 людей. Про нього домовилися 9 грудня 2019 року у Парижі на зустрічі лідерів формат перемовин щодо ситуації на Донбасі за участі України, Німеччини, Франції та РФ«нормандської четвірки» щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Лідери погодились зустрітися знову через 4 місяці, тобто у квітні 2020-го, однак через коронавірус та невиконання домовленостей зустріч відклали.
Окрім обміну, після зустрічі вдалося також розвести війська у деяких районах на лінії зіткнення. Також Верховна Рада продовжила дію закону про особливий статус Донбасу у старій редакції.
У квітні Україна звільнила ще 19 своїх громадян, які перебували в неволі на тимчасово окупованих територіях. Це був третій етап звільнення за каденції Володимира Зеленського. Перший відбувся у вересні 2019 року, коли додому повернулися 35 українців.
Із літа цього року Офіс президента говорить про підготовку до нового обміну, але поки що, окрім заяв, жодних видимих зрушень у цьому напрямку немає.