Україна сподівається, що на найближчих засіданнях Тристоронньої контактної групи вдасться остаточно узгодити список для обміну полонених, який утримують на окупованих територіях Донбасу. Це може статися в найближчі кілька тижнів. Повернути сподіваються близько сотні людей.

Таке сказав голова Офісу президента України Андрій Єрмак, передає пресслужба відомства.

«Ми сподіваємося, що протягом декількох тижнів зможемо говорити про конкретні дати щодо обміну», — наголосив Єрмак.

Він зазначив, що президент України Володимир Зеленський під час останньої розмови з російським президентом Володимиром Путіним також ініціював обговорення звільнення 22 кримських татар, яких незаконно утримують в окупованому Криму.

«Також цей список вже передано російській стороні. І ми очікуємо, що це питання теж буде вирішено», — розповів Єрмак і додав, що Зеленський зокрема попросив звільнити кримського татарина Руслана Сулейманова, якого незаконно утримують у Криму, і сина якого знайшли мертвим після трьох днів пошуків.

Оновлено: у коментарі Reuters Єрмак уточнив, що Україна сподівається обміняти близько сотні українських полонених.

Коли відбувся останній обмін?

29 грудня відбувся останній обмін полонених. Тоді з тюрем самопроголошених «республік» повернули 76 українців, Україна передала так званим «ЛНР» та «ДНР» 127 людей. Про нього домовилися 9 грудня 2019 року у Парижі на зустрічі лідерів «нормандської четвірки» щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Лідери погодились зустрітися знову через 4 місяці, тобто у квітні 2020-го, однак через коронавірус та невиконання домовленостей зустріч відклали.

Окрім обміну після зустрічі вдалося також розвести війська у деяких районах на лінії зіткнення. Також Верховна Рада продовжила дію закону про особливий статус Донбасу у старій редакції.

У квітні Україна звільнила ще 19 своїх громадян, які перебували в неволі на тимчасово окупованих територіях. Це був третій етап звільнення за каденції Володимира Зеленського. Перший відбувся у вересні 2019 року, коли додому повернулися 35 українців.

Чи вдасться домовитися про новий обмін?

З часу останнього обміну полонених в українській делегації в Тристоронній контактній групі змінилося керівництво. На початку травня президент Зеленський затвердив її новий склад і посилив представництво України. Так, до делегації увійшли зокрема віцепрем'єр, заступниця міністра та депутати Ради. У червні вперше у складі української делегації у роботі політичної групи та безпосередньо ТКГ взяли участь представники окремих районів Донецької та Луганської областей України. Їх покликали для консультацій, передбачених Мінськими домовленостями.

28 липня стало відомо, що очільник ТКГ, другий президент України Леонід Кучма, більше не братиме участь у перемовинах у Мінську. Тоді йому почали шукати заміну.

Зеленський казав, що розглядається кандидатура Леоніда Кравчука, Олексія Рєзнікова та інших на очільника групи. Президент хотів знайти баланс: «людина, з якою розмовляє Росія, людина, яку поважають в Україні, людина, яка може домінувати за столом перемовин».

Врешті-решт вирішили, що групу очолюватиме 86-річний Кравчук. Він пообіцяв «до останнього подиху» працювати над пришвидшенням миру на Донбасі.

Кравчук уже розповів про два компроміси, на які готовий піти щодо Донбасу. Перший — замість поняття «особливий статус Донбасу» хоче ввести «особливу систему управління» в цих регіонах. Другий — створити вільну економічну зону в цих районах.

Згодом до ТКГ приєднався перший прем'єр-міністр України Вітольд Фокін.

Поділитись: