Науковці заявили про безпечнішу й дієвішу терапію раку голови та шиї. Хворі виживали частіше, ніж під час хімієтерапії
Британські науковці заявили про успішні випробування імунотерапії в лікуванні термінальних стадій раку голови та шиї. Учасники клінічних випробувань мали більшу ймовірність вилікуватися та вижити, ніж у разі застосування агресивнішої хімієтерапії.
Про це 11 жовтня повідомив лондонський Інститут дослідження раку.
Рак горла або шиї — це загальна назва ракових хвороб, пов’язаних з утворенням злоякісних пухлин у цих органах (від раку горла до раку головного мозку). У Великій Британії цей рак щороку діагностують у 12 тисяч людей, у частини з них — на термінальних стадіях.
У таких випадках єдиним методом лікування раку є агресивна хімієтерапія, але вона призводить до побічних ефектів — зокрема нудоти, болю, втрати апетиту, виснаження, проблем із диханням — і не завжди є дієвою.
Інститут дослідження раку спільно з фундацією «Роял-Марсден» британського Національного інституту охорони здоров’я дослідили імунотерапію за допомогою препаратів ніволумаб та іпілімумаб. У третьому етапі клінічних випробувань узяли участь 947 пацієнтів.
Імунотерапія передбачає посилення імунної відповіді людини на збудник хвороби. Застосування коктейлю зі згаданих препаратів призвело до збільшення Медіана — це значення, розташоване посередині ряду, впорядкованого за зростанням чи спаданням. Не плутати із середнім значенням, яке є часткою суми всіх значень на їхню кількістьмедіанного строку виживання пацієнтів — 17,6 місяця, що є рекордним показником для подібних випробувань.
У всіх пацієнтів в організмі виявили високий рівень «маркерного» білка PD-L1, який вказує на загибель ракових клітин. Науковці кажуть, що рівень PD-L1 був найвищим порівняно з іншими аналогічними дослідженнями терапій раку голови та шиї.
У деяких учасників клінічного випробування рак узагалі зник, а в їхньому організмі не залишилося жодних ознак хвороби. Один із них — 77-річний Беррі Емброуз, у якого у 2017 році діагностували рак горла — повністю вилікувався.
«Мені, звісно, доводилося щодватижні їхати з дому до лікарні для лікування. Але в мене практично не було побічних ефектів, і я міг жити звичним життям: плавати на човні, їздити на велосипеді й проводити час із сім’єю», — розповів Емброуз The Guardian.
Науковці, залучені до дослідження, вважають: імунотерапія, яку вони вивчали, є перспективною безпечною терапією раку. Вони наголошують: результати не є статистично значимі, але водночас вони «клінічно значущі».
«Нам потрібні триваліші спостереження за пацієнтами, щоб підтвердити, чи можемо ми засвідчити більший рівень виживання пацієнтів у межах дослідження», — говорить професор Інституту дослідження раку Кевін Герінґтон.
Ніволумаб — один із двох імунопрепаратів, використаних у дослідженні — вже фігурував у клінічних випробуваннях і довів свою дієвість. У 2016 році його схвалили до використання Управління з продовольства і медикаментів США та Європейське агентство з лікарських засобів.