«Не отримуєш паспорт — не працюєш»: Росія прискорила видачу своїх документів на Донбасі — омбудсменка

Останнім часом Росія прискорила масове видавання своїх паспортів на окупованих територіях Донбасу — їх там вже отримали майже 600 тисяч людей.

Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Вона розповіла, що здебільшого російські документи отримують працівники органів місцевої влади, вчителі та лікарі: «Діють за принципом: якщо ти не отримуєш паспорт — ти не працюєш».

Також Денісова згадала й про ситуацію в окупованому Криму. За її словами, там російська влада змушує вчителів, інших працівників шкіл та членів їхніх родин до обов’язкової реєстрації на «тренувальне всеросійське онлайн-голосування на виборах до Держдуми Росії».

«Освітян зобов’язують підтверджувати факти реєстрації скриншотами. У разі невиконання цієї процедури окупаційна влада погрожує їм звільненням», — зазначила Денісова.

Зазначимо, що повідомлення про прискорення видачі російських паспортів пролунало на тлі інформації про ймовірну організацію виборів до російської Держдуми на території окупованого Донбасу, які мають відбутися у вересні 2021 року.

За даними правозахисників, питання організації російських виборів на Донбасі 10 травня обговорювали учасники заходу «Союз Добровольцев Донбасса» та партії «Единая Россия» у Ростові, підписавши меморандум про співпрацю.

Ідеться про відкриття виборчих дільниць, на яких зможуть проголосувати жителі непідконтрольного Донбасу з російськими паспортами.

Російські паспорти на Донбасі

У 2019 році президент РФ Володимир Путін дозволив видавати російські паспорти жителям окупованих територій Донбасу у спрощеному порядку. Перші російські паспорти на Донбасі почали видавати у червні 2019 року.

За даними міністерства внутрішніх справ РФ, на окупованих на сході України територіях станом на квітень 2021 року роздали понад 527 тисяч російських паспортів. Натомість оцінки українських посадовців тоді відрізнялися: міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков говорив про понад 400 тисяч, а Денісова — про близько 500 тисяч.

Українська влада заявила про невизнання таких паспортів. Цю позицію підтримав Євросоюз. Не визнавати документи закликали й держави-учасниці Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).