Німецький суд відхилив 4 позови про заборону будівництва наземного продовження «Північного потоку-2»
Адміністративний суд федеральної землі Саксонія, що у Німеччині, відхилив 4 позови різних компаній, у яких намагалися заблокувати будівництво німецького трубопроводу EUGAL, який має стати наземним продовженням «Північного потоку—2».
Про це повідомляє «Интерфакс».
Зазначається, що трубопровід EUGAL має пролягати територією Німеччини з узбережжя Балтійського моря, яким будують «Північний потік-2», на південь, до кордону з Чехією. У разі будівництва EUGAL, Газпром зможе доставляти газ в обхід України не лише на північ Німеччини, але й на решту Центральної та Західної Європи.
Зазначимо, що аналогічний трубопровід — OPAL — який є продовженням першого «Північного потоку» Газпрому заборонили використовувати на повну потужність. Заборону наклали за рішенням Суду ЄС за позовом Польщі.
28 листопада стало відомо, що Єврокомісія відмовилася оскаржувати це рішення Суду ЄС.
Нагадаємо, що раніше Польща здобула перемогу у Суді ЄС, якою оскаржила майже монопольне право російського Газпрому на використання трубопроводу OPAL. Цей трубопровід є наземним продовженням «Північного потоку», яким Росія постачає газ до Європи в обхід України.
Після перемоги Польщі у суді Газпрому довелося зменшити обсяги прокачування газу до Європи через «Північний потік», оскільки після того, як газ надходить до Німеччини, йому фізично майже немає куди проходити далі.
Рішення Європейського суду набуло чинності 14 вересня 2019 року. З цього часу Газпром втратив свою монопольну власність над трубопроводом OPAL, який є наземним «продовженням» «Північного потоку».
Рішення суду ЄС зіграло на користь Україні, адже довело важливість українського маршруту постачання газу до Європи.
Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 січня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.
Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.
18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.
В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.
Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.
6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.
Раніше у Нафтогазі повідомляли, що Російський Газпром надіслав офіційну відмову постачати газ до України напряму. Це порушує контракт, що діє між Україною та Росією, через що Нафтогаз вимагає у Газпрому компенсації у новому позові до Стокгольмського арбітражу.