У Брюсселі закінчилися тристоронні переговори про транзит російського газу до Європи через газотранспортну систему України. Під час переговорів обговорювали також питання відновлення купівлі російського газу напряму у Газпрому та перегляду рішень Стокгольмського арбітражу.


Нова пропозиція ЄС.

Євросоюз, позицію якого на переговорах представляє віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович, висунув нову пропозицію щодо підписання угоди про транзит російського газу до Європи через Україну.

«Нова пропозиція ЄС більш пропрацьована, вона була запропонована як така, яка в інтересах української та європейської сторони. Вона набагато більше пропрацьована з точки зору процедури: як ми підписуємо, коли ми підписуємо договори про транзит газу тощо», — повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України, а заразом голова української делегації на переговорах про транзит Олексій Оржель.

Зокрема, пропозиція ЄС передбачає: укладання 10-річного контракту на транзит російського газу через Українську ГТС з обсягами транзиту на рівні 60 мільярдів кубометрів щороку. Крім цього, новий контракт на транзит має бути за європейськими правилами та укладений між Газпромом та незалежним Оператором ГТС — компанією, яку створять, виокремивши з Нафтогазу ГТС України.

Схема постачання російського газу до Європи
Фото:

hromadske

Старі-нові вимоги Росії

Росія в черговий раз на переговорах підняла питання перегляду рішень Стокгольмського арбітражу, відповідно до яких Газпром винен Нафтогазу 2,8 мільярда доларів.

«Це буде окрема розмова, ми стоїмо на позиції захисту інтересів України. Це не може бути одностороннє рішення щодо арбітражів. Найближчим часом ми проведемо консультації, які приведуть до певних результатів», — заявив Оржель.

Міністр зазначив, що рішення щодо арбітражів є частиною так званих пакетних домовленостей, які також включають питання прямих поставок газу з Росії до України. Нагадаємо, що Україна не купує газ у Газпрому з 2015 року.

За словами Оржеля, питання транзиту не напряму залежатиме від питань, які входять до «пакетних домовленостей».

«Якщо ми будемо говорити про інші «пакетні домовленості», то вони мають бути побудовані на двосторонніх інтересах. Більше того, у даному випадку ми максимально включаємо інтереси України в частині питань арбітражів, а також прямих поставок газу в Україну зі сторони Газпрому», — додав Оржель.

Відповідь України

У Нафтогазі вже заявили, що офіційних пропозицій від Газпрому щодо «врегулювання» рішень Стокгольмського арбітражу не надходило.

«Ми попросили прислати нам офіційну копію на папері, щоб ми не покладалися на публікації в російських ЗМІ і нічого випадково не наплутали. Жодних офіційних пропозицій про врегулювання відкритих питань російська сторона нам досі не передавала», — йдеться у повідомленні прес-служби Нафтогазу.

Раніше у компанії категорично виключали можливість переговорів з Газпромом щодо рішень арбітражів. Так, 18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.

Також комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко заявив, що припинення транзиту газу з Росії до Європи через Україну невигідне і самій Росії, однак втрати для російської економіки у такому разі будуть набагато меншими, ніж втрати для української. Також Вітренко розкритикував пропозицію Росії переглянути рішення арбітражів.

«У чому сенс нам відмовлятись від цілком реальних $3 млрд? Щоб отримати якусь обіцянку Газпрому, який може її не дотриматись, бо не передбачено ніяких санкцій за недотримання цієї обіцянки?», — заявив Вітренко.

Для чого Україні потрібен транзит російського газу?

Транзит російського газу до ЄС через українську ГТС є найбільшою статтею експорту українських послуг. Щороку транзит газу приносить державі близько 3 мільярдів доларів доходів — це близько 2-2,5% від ВВП України.

Крім цього, імпорт газу, який Україна здійснює з ЄС відбувається шляхом відбору цього газу на території України. Тобто, фактично польський чи словацький газ, який ми імпортуємо, у Польщі чи Словаччині може ніколи не побувати. У разі припинення транзиту газу здійснювати імпорт буде проблемно. В уряді навіть не виключають того, що у деяких містах України можуть виникнути проблеми з постачанням газу.

Крім цього, у разі, якщо транзит газу через Україну припиниться, державі потрібно буде витрачати значні ресурси на те, щоб утримувати ГТС. Альтернативним способом використання ГТС України без транзиту російського газу могло би бути наповнення її воднем. Таку пропозицію обмірковують у Нафтогазі. Зокрема, водень у трубопроводах можна було б використовувати для того, аби акумулювати електроенергію з сонячних та вітроелектростанцій. Однак таке використання ГТС все одно приносило б набагато менше доходів, ніж з транзитом російського газу.

Поділитись: