Нового главу САП обиратиме поліцейський без антикорупційного досвіду. У ЦПК заявляють про порушення закону

До складу конкурсної комісії, яка обиратиме нового очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, увійшов поліцейський Олексій Дрозд. У нього немає антикорупційного досвіду, а його призначення суперечить закону.

Про це повідомляє Центр протидії корупції.

Зокрема, ст. 8 закону України «Про прокуратуру» забороняє призначати членом конкурсної комісії правоохоронців. Окрім того, закон «Про Національну поліцію» каже, що працівник правоохоронних органів не втрачає свого статусу під час відрядження до іншого органу. Це робить незаконним призначення членом комісії підлеглого очільнику МВС Арсену Авакову поліцейського.

Хто такий Олексій Дрозд?

Олексій Дрозд працює начальником відділу докторантури та ад’юнктури Національної академії внутрішніх справ України. До складу конкурсної комісії його рекомендували від фракції «Слуга Народу».

У ЦПК стверджують, що в правоохоронця немає жодного досвіду в антикорупційних справах. Також є питання до доброчесності Дрозда, адже фірми його батька протягом двох років виграють мільйонні державні тендери.

Батьку поліцейського належить і квартира, де проживає Олексій Дрозд. Сам Олексій придбав у 2017 році земельну ділянку площею 0.24 га менше ніж за 50 тисяч гривень, хоча її ринкова вартість набагато вища. У 2018 році дружина Дрозда придбала собі Volkswagen Golf 2015 року випуску всього за 179 тисяч грн. Нині вартість уживаного авто цієї марки коливається від 265 тисяч грн до 415 тисяч грн.

У чому проблема з комісією?

У Європарламенті та США відбір комісії вважають проблематичним через його непрозорість. 17 вересня Верховна Рада з третьої спроби затвердила комісію з відбору керівника САП.

До складу комісії, яка проведе конкурс серед кандидатів на адміністративні посади у САП, повинні увійти 11 людей, сім з яких призначає Верховна Рада, чотирьох — Рада прокурорів.

Посольства ЄС та США зазначали, що від результатів конкурсу залежатиме подальша фінансова підтримка України. Адже прозоре обрання нового очільника САП є одним з критеріїв надання Україні 600 млн євро макрофінансової допомоги ЄС. Також це є одним з критеріїв за так званим механізмом призупинення безвізу з боку Євросоюзу.

Однак голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявив, що проблем із затвердженою комісією не бачить, а проведення відбору назвав чесним.

Хто ще потрапив до комісії?

Окрім Олексія Дрозда, від фракції «Слуга Народу» запропонували ще двох: В'ячеслава Навроцького, професора Українського католицького університету і Львівського державного університету внутрішніх справ та Євгена Соболя ㅡ професора, доктора наук та співробітника Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка.

Група депутатів «За майбутнє» висунула на членство в комісії Олену Бусол, завідувача кафедри спеціально-правових дисциплін Навчально-наукового гуманітарного інституту Таврійського національного університету ім. Володимира Вернадського та заступницю голови Союзу юристів України Катерину Коваль.

Від групи «Довіра» до складу комісії увійшов Богдан Романюк, професор Національного транспортного університету. А від «Опозиційної платформи — За життя» ㅡ Андрія Гуджала, керуючий партнер адвокатського об’єднання «ГуДеГ».

Тепер своїх чотирьох кандидатів до складу комісії має оголосити Рада прокурорів.