Опитування: більшість українців вважають, що закон про деолігархізацію не стане загрозою для олігархів
Більшість жителів України — 56,4% — вважають, що закон про деолігархізацію, внесений до парламенту президентом Володимиром Зеленським і проголосований у першому читанні 1 липня, не стане загрозою для олігархів.
Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) з 22 до 29 червня 2021 року.
Водночас 20,4% опитаних вважають, що цей закон Зеленського становить загрозу для олігархів. Ще 23,2% респондентів не визначилися або відмовилися відповідати на запитання.
До слова, загалом українці здебільшого негативно оцінюють діяльність глави держави: 52,7% — несхвально, 34,1% — схвально. Ще 13,2% не визначилися або відмовилися відповідати на запитання.
Боротьба з олігархами в Україні
Цей законопроєкт президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний 2 червня. Окрім того, питання про статус олігархів в Україні можуть першим винести на всеукраїнський референдум.
У РНБО раніше підрахували, що в Україні є щонайменше 13 олігархів, однак про кого саме йдеться — не сказали. Пізніше міністр юстиції Денис Малюська заявив, що в перелік точно потраплять Ігор Коломойський та Петро Порошенко.
Сам Коломойський говорив, що «морально готовий» бути визнаним олігархом на законодавчому рівні. А партія Порошенка «Європейська Солідарність» заявила, що ініціатива спрямована саме проти п'ятого президента, і звинуватила Зеленського в узурпації влади.
Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.
Що передбачає закон?
Ухвалений у першому читанні документ передбачає, що олігархом є людина, яка «має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті». Для таких людей мають створити окремий реєстр. Щоб бути олігархом, людина має відповідати трьом із таких чотирьох критеріїв:
- бере участь у політичному житті;
- має значний вплив на засоби масової інформації;
- є кінцевим бенефіціаром суб’єкта господарювання, який має природну монополію або посідає монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку;
- має активів на мільйон прожиткових мінімумів (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).
Якщо ж людину визнають олігархом, на неї пропонують накласти такі обмеження:
- заборона фінансувати партії (ніби вони зараз відкрито це роблять);
- заборона купувати об’єкти великої приватизації;
- зобов’язання подавати електронну декларацію, як це роблять чиновники.
Про те, чи справді законопроєкт президента Зеленського призведе до деолігархізації, читайте у нашому матеріалі.