«Президент діє абсолютно правильно». Представник Зеленського в КС відповів на критику законопроєкту про олігархів

Представник президента в Конституційному Суді, народний депутат Федір Веніславський у студії hromadske, Київ. 28 червня 2021 року
Представник президента в Конституційному Суді, народний депутат Федір Веніславський у студії hromadske, Київ. 28 червня 2021 рокуhromadske

Представник президента в Конституційному Суді, народний депутат від «Слуги Народу» Федір Веніславський вважає, що законопроєкт Зеленського про олігархів не суперечить Конституції, а його критика — зокрема з боку експертів Верховної Ради — не має підстав.

Про це Веніславський заявив в етері програми «Мокрик по Живому».

Критика, зокрема, була висловлена у висновку головного науково-експертного управління Ради, оприлюдненого 24 червня. Там вказується, що законопроєкт порушує низку статей Конституції, й управління «не може підтримати його ухвалення у запропонованому вигляді».

Веніславський назвав цей висновок «таким собі під кутом зору обґрунтованості» й заявив, що готовий дискутувати з його авторами щодо положень законопроєкту.

«Той факт, що президент ініціював цей законопроєкт і він зазнав цілої низки нападок з боку представників різних політичних сил, а потім вони подали альтернативні законопроєкти, свідчить, що президент діє абсолютно правильно», — вважає представник Зеленського в КС.

Веніславський нагадав, що законопроєкт про олігархів ще перебуває на розгляді в парламентському комітеті з питань нацбезпеки й розвідки — і до винесення його на розгляд у Раді в текст ще можуть бути внесені зміни.

Представник Зеленського в КС також відповів на критику, що закон наділяє президента повноваженнями, не передбаченими Конституцією, а Рада нацбезпеки і оборони, яка має ухвалювати рішення щодо внесення когось у реєстр олігархів, — це орган при президентові й теж не може мати повноваження встановлювати щодо інших людей «спеціальні правові обмеження і додаткові обов’язки».

«Питання нестачі цукру, нестачі бензину на заправках та ціла низка інших питань була предметом національної безпеки і оборони. Вони вводилися в дію рішеннями президента. У президента є повноваження визначати, чи є дефіцит пального загрозою національній безпеці? У Конституції такого точно немає. Але рішення РНБО з цього питання має, може бути ухвалене? Звичайно, може. Тому що енергетична безпека прямо прописана в Конституції», — навів приклад Веніславський.

На питання, чому не надати законопроєкт про олігархів на аналіз до Конституційного Суду, Веніславський відповів, що суд може давати висновки щодо проєктів законів лише у двох випадках: коли йдеться про зміни до Конституції чи ратифікацію міжнародних договорів.

«Мій прогноз: цей законопроєкт зазнає, звісно, деяких доопрацювань, але він буде ухвалений, почне діяти, і підстав для визнання його неконституційним у Конституційному Суді точно не буде», — запевнив представник Зеленського в КС.

Боротьба з олігархами в Україні

2 червня президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний законопроєкт, яким влада обіцяє побороти олігархічну систему в Україні. Окрім того, питання про статус олігархів в Україні можуть першим винести на всеукраїнський референдум.

У РНБО раніше підрахували, що в Україні є щонайменше 13 олігархів, однак про кого саме йдеться — не сказали. Пізніше міністр юстиції Денис Малюська заявив, що в перелік точно потраплять Ігор Коломойський та Петро Порошенко.

Сам Коломойський говорив, що «морально готовий» бути визнаним олігархом на законодавчому рівні. А партія Порошенка «Європейська Солідарність» заявила, що ініціатива спрямована саме проти п'ятого президента, і звинуватила Зеленського в узурпації влади.

Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.