Опитування депутатів від «Слуги народу» на поліграфі провели без дотримання вимог — експертка
Результати опитування на поліграфі народного депутата від «Слуги народи» Олександра Дубінського та глави фракції «Слуга народу» Давида Арахамії не можна вважати достовірними, бо не була дотримана процедура проведення опитування.
Про це в ефірі програми «Нині вже» на hromadske сказала президентка Всеукраїнської асоціації поліграфологів Тетяна Морозова.
«Ми не маємо права казати (чи брали депутати хабарі — ред.), тому що не був дотриманий методичний підхід, не були витримані потрібні норми. Ми можемо сказати, що ці двоє людей щиро хотіли довести свою правоту, але все було проведено так, що не можна говорити про достовірність результатів», — сказала експертка.
Вона додала, що поліграфолог зобов'язаний вивчити інформацію різнобічно, з врахуванням версій усіх можливих сторін. За її словами, поліграфне дослідження мають проводити не цивільні експерти, а ті, які пов'язані з правоохоронними органами.
«Як колишній правоохоронець підозрюю, якщо пішло гучне звинувачення, то є матеріали негласних слідчо-розшукових дій. Тоді поліграфолог повинен мати можливість із ними ознайомитись. Результати негласних розшукових дій у нас не є відкритими. У людини має бути доступ до державної таємниці. Уже на основі отриманої інформації, поліграфолог має скласти опитувальник», — зазначила Морозова.
Президентка асоціації підкреслила, що поліграфне дослідження не може бути шоу, бо це психологічна процедура, яка передбачає налагодження взаємодії між учасником опитування та експертом.
24 жовтня голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія пройшов поліграфне дослідження. Депутат також наголосив, що окрім перевірки 24 жовтня готовий пройти поліграф ще раз, якщо буде потреба.
В Арахамії запитали, чи просили якісь фракції або олігархи лобіювати або блокувати законопроєкт, та чи отримував він хабарі. Він відповів «ні».
Нагадаємо, 23 жовтня, перевірку на поліграфі пройшов депутат Олександр Дубінський, він заперечив, що отримував хабар за блокування законопроєкт №2047 у податковому комітеті.
Приводом для перевірки став провалений 18 жовтня антикорупційний законопроєкт у фінансовому комітеті Ради. Через це Спеціалізована антикорупційна прокуратура 23 жовтня відкрила кримінальне провадження щодо можливого отримання хабаря у розмірі 30 тисяч доларів 11 депутатами від «Слуги народу». А президент Зеленський заявив, що всі члени комітету повинні пройти перевірку на поліграфі.
Який проєкт не підтримали депутати в комітеті?
Провалений депутатами проєкт №2047 ліквідовує так звані «майданчики Яценка»: ці електронні майданчики виступають посередниками між оцінщиками нерухомості та Фондом держмайна, отримуючи гроші за внесення даних у базу Фонду.
Чотири майданчики пов’язують з депутатом Антоном Яценком.
Сам Яценко заперечив будь-який зв'язок з цими майданчиками.