У Молдові вперше президентом обрали жінку: що треба знати про опозиціонерку Маю Санду

Лідерка партії «Дія і солідарність», опозиціонерка Мая Санду перемогла на виборах президента Молдови. Вона випередила чинного лідера країни Ігоря Додона на 15% голосів.

Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії Молдови.

Так, прозахідна кандидатка Мая Санду за результатами підрахунку 99,95% голосів отримала 57,74%, тобто 942 694 голоси. Чинний президент Молдови Ігор Додон отримав 42,26% голосів, тобто за нього проголосувала 690 061 людина.

Оновлено: за результатами підрахунку 100% голосів Мая Санду набрала 57.75% (943 486 голосів), Ігор Додон набрав 42.25% (690 139 голосів). Всього на виборах у Молдові проголосували 1 633 625 людей.

Президент України Володимир Зеленський вже привітав Санду з перемогою та заявив, що очікує на подальше зміцнення відносин між Україною та Молдовою.

Хто така Мая Санду?

48-річня політикиня Мая Санду до кар'єри політика працювала економістом та входила до представництва Світового банку в Кишиневі.

З 1998 року і по 2005 рік працювала економістом в представництві Світового банку в Молдові. У 2005-2006 роках вона працювала у Міністерстві економіки Молдови де обіймала посаду начальника управління. У 2009-2010 роках Санду отримала ступінь магістра в Гарвардській школі управління ім. Кеннеді у США. А з 2010 по 2012 рік була радницею виконавчого директора Світового банку у Вашингтоні.

У Молдову вона повернулася у 2012 році, коли була призначена Ліберально-демократичною партією (ЛДПМ) міністеркою освіти. На цій посаді вона запам'яталася введенням строгих правил для іспитів на ступінь бакалавра, оптимізацією шкіл, а також просуванням нового Кодексу про освіту, який, серед іншого, передбачав призначення керівників освітніх установ на основі конкурсу.

У грудні 2015 року Санду дистанціювалася від ЛДПМ, оголосивши про створення партії «Дія і солідарність» спільно з кількома членами команди, з якими вона працювала в Міністерстві освіти. У 2016 році політикиня вперше балотувалася у президенти, але програла вибори Додону.

Деякий час Санду очолювала уряд Молдови після конституційної кризи в країні у 2019 році. Її тодішній коаліційний проєвропейський блок ACUM разом із Партією соціалістів Додона об'єдналися проти владної на той час Демократичної партії та її лідера — олігарха-втікача Володимира Плахотнюка, проти якого у США ввели санкції.

Утім, у листопаді Партія соціалістів і Демократична партія об'єдналися й проголосували за відставку уряду Санду, після чого утворили новий уряд на чолі з представником соціалістів Іоном Кіку. Санду перейшла в опозицію; її коаліція розкололася, і вона стала очолювати партію «Дія і солідарність».