Переслідували свої політичні цілі: Іран прокоментував судовий позов України й ще трьох держав щодо збиття літака МАУ
Міністерство закордонних справ Ірану відреагувало на спільний позов України, Канади, Швеції та Великої Британії до Міжнародного суду ООН через збиття літака МАУ над Тегераном у 2020 році. Заявляють, що позивачі нібито «переслідували свої політичні цілі та інтереси».
Про це йдеться у заяві МЗС країни.
У відомстві запевняють, що після катастрофи Іран «добросовісно та прозоро» працював над з’ясуванням подробиць трагедії, надав необхідні умови для розслідування та допомогу, зокрема грошову компенсацію сім’ям загиблих.
Під час створення незалежної технічної групи для розслідування аварії, Іран підготував звіт за участю експертів із Франції, Америки, України, Канади та Великої Британії. Зі свого боку Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО) повідомила, що цей звіт схвалила більшістю згаданих експертів, наголошує МЗС.
Також держава заявляла про готовність вести двосторонні перемовини з державами, чиї громадяни постраждали внаслідок збиття літака: Україною, Канадою, Великою Британією та Швецією. Зокрема у відомстві стверджують, що відбулося три зустрічі з українським урядом. Також Іран запевняє, що планував проводити колективні переговори з усіма чотирма урядами, але «все ще чекає на відповідь».
Іранське міністерство наголошує, що держави «проігнорували пропозиції Ірану» та звернулись до Міжнародного суду ООН, показавши, що «вони не дотримуються свого наміру вести переговори».
В українському МЗС не коментували заяву Ірану.
Україна, Канада, Швеція та Велика Британія 4 липня подали спільну заяву до Міжнародного суду ООН щодо порушення справи проти Ірану через збиття літака з рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» над Тегераном у 2020 році.
Україна разом з іншими країнами неодноразово критикувала розслідування іранською стороною. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
Що відомо про катастрофу?
8 січня 2020 року в Ірані збили літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» невдовзі після вильоту з Тегерана. Унаслідок цього загинули всі 176 людей, які перебували на борту. Серед них було 11 українців, а також громадяни Ірану, Канади, Великої Британії та Афганістану.
Іран спершу заперечував відповідальність, але через три дні визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт. В Ірані назвали це «катастрофічною помилкою».
У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.