Україна, Канада, Швеція та Велика Британія подали на Іран до суду через збиття літака МАУ
Україна, Канада, Швеція та Велика Британія 4 липня подали спільну заяву до Міжнародного суду ООН щодо порушення справи проти Ірану через збиття літака з рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» над Тегераном у 2020 році.
Про це свідчить повідомлення Міжнародного суду ООН.
У спільній заяві держави стверджують, що Іран порушив низку зобов’язань за Монреальською конвенцією, коли військовослужбовці Корпусу вартових Ісламської революції збили цивільний літак рейсу PS752 авіакомпанії МАУ в січні 2020 року.
Внаслідок авіакатастрофи загинули всі 176 пасажирів і членів екіпажу, які перебували на борту літака, чимало з них були громадянами та резидентами держав-заявників.
Позивачі вважають, що Іран «не вжив усіх можливих заходів для запобігання незаконному та навмисному скоєнню злочину», а згодом держава «не змогла провести неупереджене, прозоре та справедливе кримінальне розслідування і судове переслідування відповідно до міжнародного права».
У спільній заяві позивачів зазначається, що раніше Іран не відповів на вимогу про створення арбітражу для вирішення справи, яку надіслали у грудні 2022 року. Після цього держави подали позов до Міжнародного суду ООН.
Що відомо про катастрофу?
8 січня 2020 року в Ірані збили літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» невдовзі після вильоту з Тегерана. Унаслідок цього загинули всі 176 людей, які перебували на борту. Серед них було 11 українців, а також громадяни Ірану, Канади, Великої Британії та Афганістану.
Іран спершу заперечував відповідальність, але через три дні визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт. В Ірані назвали це «катастрофічною помилкою».
У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: