Переворот в «ЛНР»: штурм «прокуратури» і «гра в хованки» Плотницького
В окупованому Луганську другу добу триває відкритий конфлікт між ватажком самоназваної «ЛНР» Ігорем Плотницьким і так званим «міністром внутрішніх справ» Ігорем Корнетом.
В окупованому Луганську другу добу триває відкритий конфлікт між ватажком самоназваної «ЛНР» Ігорем Плотницьким і так званим «міністром внутрішніх справ» Ігорем Корнетом.
Ситуацію вже прокоментували в Кремлі, а президент України провів позачергове засідання військового кабінету. У мережі тим часом гадають: чи втік уже Плотницький до Росії, чи залишається в Луганську, і яке майбутнє очікує на «республіку» — переворот чи об’єднання із самоназваними сусідами «ДНР».
Про те, як почала загострюватись ситуація в окупованому Луганську 21 листопада і чому конфлікт між ватажком «ЛНР» та його «міністром» переріс у відкрите протистояння читайте у нашій публікації: Корнет проти Плотницького: «розборки» між ватажками бойовиків у центрі Луганська.
Громадське стежить за подіями в окупованому місті та збирає інформацію з офіційних і власних джерел, а також свідчення очевидців подій.
День другий: штурм «прокуратури ЛНР»
Окрім блокування адміністративних будівель, озброєні підлеглі «міністра МВС ЛНР» Ігоря Корнета зранку 22 листопада штурмували будівлі так званої «прокуратури ЛНР». За інформацією джерел видання «Новая Газета», допомагали штурмувати «прокуратуру» і бойовики «Витязь», що напередодні прибули на підмогу Плотницькому із самоназваної «ДНР». (Напередодні в YouTube з’явилося відео, де нібито в Луганськ заходить колона вантажівок з донецького напрямку — ред.)
Під час штурму заарештували понад 20 «працівників прокуратури», пишуть журналісти. До будівлі ввірвалися близько 200 озброєних людей, затримали й вивели під конвоєм «начальника управління у військовій сфері» Сергія Рахна і «виконувача обов’язків генпрокурора ЛНР» Віталія Подоброго.
Російський журналіст Олександр Коц, який перебуває в окупованому Луганську, також підтверджує захоплення «прокуратури» та продовження блокування озброєними людьми адмінбудівель у центрі міста.
Бойовики в центрі окупованого Луганська, 22 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ERMOCHENKO
Де Плотницький?
Штурм почався після того, як підконтрольний сепаратистам центральний телеканал «ГТРК Луганск» опублікував відео, де Ігор Плотницький нібито в кабінеті «адміністрації» під час робочої наради з «новопризначеними заступниками міністра МВС» та «МНС» обговорює ситуацію в місті.
Плотницькому звітують, що відключення каналів і зв’язку в деяких районах окупованого Луганська напередодні пов’язане з обстрілами. У відповідь Плотницький каже: «Час завершувати всі ці історії з інсценуваннями Корнета, хто там легітимний чи нелегітимний. Крапку я поставив».
На відео Плотницький звинувачує Ігоря Корнета у спробі «державного перевороту», узгоджує нові «призначення» в так званому «МВС», а також наказує долучити «прокуратуру» до розслідування «злочинів Корнета».
Напередодні, 21 листопада, з’явилися повідомлення про те, що ватажок самоназваної «ЛНР» Ігор Плотницький утік до Росії. Про це писав, зокрема, речник МВС України Артем Шевченко з посиланням на власні джерела.
«Є припущення, що відео Плотницького записане вчора і його «притримали», — пише луганський журналіст Андрій Діхтяренко.
Тим часом, телеканал «ГТРК Луганск» уже випустив серію роликів, на яких самоназвані чиновники «ЛНР» місцевого рівня висловлюють підтримку Плотницькому.
Також опубліковали відео «першої робочої наради» так званого «в.о. міністра МВС ЛНР» Володимира Черкова, призначеного Плотницьким замість Корнета. Той одразу перейшов до справи. Каже, ситуація в місті «непроста»:
«Поліція, на жаль, утягнута в невластиві їй функції. Простому поліцейському складно розібратися — виконувати чи не виконувати накази міністерства внутрішніх справ. Ми маємо повернути поліцію до виконання їхніх обов’язків, забезпечити порядок і законність».
Новий «очільник МВС ЛНР» також призначив собі двох «заступників», від яких вимагає «нагадати керівникам територіальних відділів, які накази виконувати і хто на легітимних посадах».
Реакція на «переворот у ЛНР»
Наглядачі ОБСЄ зафіксували колону військової техніки, яка рухалася в напрямку окупованого Луганська. Очевидно, це та сама колона, яку місцеві мешканці зняли на відео напередодні. Вони також підтвердили наявність військової техніки та озброєних людей у центрі міста.
У повідомленні ОБСЄ йдеться про «колону машин у складі не менше 6 вантажних автомобілів військового типу, 2 бронетранспортерів, 1 зенітної установки (ЗУ-23), а також понад 20 цивільних автомобілів без номерів із щонайменше 50 військовими особами на автодорозі в районі Дебальцевого Донецької області».
«Подібна (імовірно, та сама) колона, що рухалася в напрямку Луганська, пізніше зафіксована іншим патрулем СММ у селі Весела Тарасівка (15 км на захід від Луганська)», — додають в ОБСЄ.
Пізніше спостерігачі повідомили, що продовжують фіксувати машини військового типу й присутність невстановлених озброєних осіб (у багатьох з них білі нарукавні пов’язки й приховані обличчя) в центрі Луганська.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала машини військового типу й озброєних осіб навколо будівлі, де раніше було Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, 21 листопада 2017 року Фото: OSCE SMM - Special Monitoring Mission to Ukraine
Представники ОБСЄ кажуть про загалом спокійну ситуацію в місті, але зазначають, що невстановлені озброєні особи відмовили їм у доступі до перехрестя вулиць Лермонтова та Радянської.
Через загострення ситуації в окупованому Луганську президент Петро Порошенко вже провів позачергове засідання воєнного кабінету Ради нацбезпеки та оборони, під час якого, зокрема, повідомлялося про незаконний перетин російськими танками українського кордону в Краснодонському районі на Луганщині. «Українські Збройні сили готові до будь-якого розвитку подій», — заявив у підсумку президент.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що Київ уважно стежить за тим, що відбувається в окупованому Луганську, де тривають «розборки між російськими спецслужбами», і розуміє можливість провокацій та загрозу цивільному населенню.
У штабі АТО повідомили, що 21 листопада бойовики скоротили кількість обстрілів до дев’яти, це майже вдвічі менше, ніж 20 листопада. Водночас на Луганському напрямку зафіксували 7 обстрілів, а на Донецькому — 9.
Державна прикордонна служба України заявляє про збільшення за останню добу пасажиро-транспортного потоку на контрольно-пропускних пунктах на лінії розмежування. «Загалом учора в КПВВ оформили 38,3 тисячі осіб та 4,7 тисячі транспортних засобів», — ідеться в повідомленні.
Петро Порошенко скликав позачергове засідання Воєнного кабінету Ради національної безпеки та оборони України, 21 листопада 2017 року Фото: Михайло Палінчак/POOL
Що кажуть у Кремлі?
У Кремлі «перерозподіли влади» в окупованому Луганську не коментують. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков під час прес-конференції відмовився коментувати ситуацію в Луганську. За словами Пєскова, у Кремлі «є розуміння того, що відбувається (в Луганську — ред.), і які сили можуть стояти за загостренням ситуації». На запитання про можливе об’єднання самоназваних «ДНР» та «ЛНР» Пєсков сказав — «це їхня приватна справа».
21 листопада, російське видання РБК повідомило, що Москва нібито стала на бік Корнета в його конфлікті з Плотницьким. Але згодом у Кремлі цю інформацію спростували.
«Це повідомлення невідомо на чому ґрунтується», — заявив начальник департаменту «Управління президента з соціально-економічного співробітництва з державами-учасниками Співдружності Незалежних Держав, Республікою Абхазія і Республікою Південна Осетія» Михайло Арутюнов.
Бойовики в центрі окупованого Луганська, 22 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ERMOCHENKO