Під час заворушень у Судані на волю могли вийти колишні посадовці, яких підозрюють у воєнних злочинах
Колишні високопосадовці Судану, схоже, опинилися на волі після збройних заворушень у столиці країни місті Хартум.
Про це повідомляють BBC та The Guardian.
У в'язниці Кобер утримували колишнього президента Судану Омара аль-Башира, а також його поплічників Ахмада Харуна та Абдель-Рахіма Мухаммада Хусейна, які обіймали високі посади в службі безпеки під час кризи в регіоні Дарфур. Міжнародний кримінальний суд висунув щодо них звинувачення у воєнних злочинах та видав ордер на арешт.
Достеменно невідомо, що сталося у в'язниці. Одні джерела повідомляють, що колишніх топчиновників перевели до військового медичного закладу в Хартумі.
Натомість регулярна армія звинуватила воєнізовані Сили швидкого реагування (RSF) у тому, що вони атакували в'язницю, звільнили утримуваних та пограбували заклад. Але RSF заперечує.
Ахмад Харун опублікував заяву, у якій підтвердив, що він та колишні високопосадовці часів Башира вийшли з в'язниці заради власної безпеки: через бої, брак їжі та води. Харун переконує, що готовий постати перед судовою системою, коли вона запрацює.
Невідомо, чи був серед тих, хто вийшов на волю, сам Башир.
Омара аль-Башира усунули від влади у квітні 2019 року внаслідок перевороту. Він був главою держави майже 30 років. Військові на чолі з міністром оборони Авадом ібн-Ауфом арештували аль-Башира та його найближче оточення.
У грудні 2019 року Омара аль-Башира визнали винним у відмиванні грошей і засудили до двох років ув'язнення, які той мав провести в реабілітаційній клініці.
Міжнародний кримінальний суд звинуватив Башира в геноциді, злочинах проти людяності та воєнних злочинах, скоєних у Дарфурі. Конфлікт у регіоні спалахнув, коли повстанці з етнічної африканської громади розпочали повстання у 2003 році, скаржачись на гноблення з боку уряду в Хартумі, де домінують араби. Башир намагався придушити повстання: по регіону завдавали авіаударів, а бійці збройних формувань «Джанджавід» вчиняли насильство щодо африканської громади.
Що відбувається в Судані?
Від 15 квітня у столиці Судану та прилеглих містах тривають сутички між регулярною армією та воєнізованими Силами швидкого реагування (RSF). Майже постійна стрілянина й бомбардування призвели до відключення електроенергії та інтернету.
За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з початку бойових дій у Судані загинули щонайменше 459 людей і понад 4000 дістали поранення. Але вважається, що кількість загиблих набагато більша, оскільки людям важко отримати медичну допомогу: понад дві третини лікарень у зоні конфлікту не працюють.
Організація Об’єднаних Націй та іноземні держави закликають сторони дотримуватися оголошених умов припинення вогню та відкрити безпечний проїзд для цивільних жителів і гуманітарної допомоги.
Низка країн проводить евакуацію мирних жителів. Наприклад, Україна напередодні вивезла з Хартума 138 людей, з-поміж них було 87 українців.