Під МЗС вимагали жорсткої реакції української влади на затримання Романа Протасевича білоруським режимом (ФОТО, ВІДЕО)
Кількадесят людей зібралися під будівлею Міністерства закордонних справ України в Києві, вимагаючи від української влади рішуче відреагувати на затримання в Мінську засновника опозиційних Telegram—каналів Романа Протасевича.
Про це повідомляє наш кореспондент із місця події.
Затримання Протасевича учасники заходу вважають «безпрецедентним методом міжнародного викрадення людини». На їхню думку, український уряд має застосувати «реальні заходи впливу, а не лише дипломатичні».
«І це такий тест, зокрема й для українського уряду, який звертається по підтримку: чи здатен український уряд, зі свого боку, надати таку підтримку, коли цього потребують громадяни сусідньої держави?» — заявили на заході.
Саме для отримання рішучої та жорсткої реакції України учасники зібралися на мітинг під МЗС, пояснили організатори:
«Соромно, що ми опиняємося в ситуації, коли можемо тиснути на режим Лукашенка, але не робимо цього. І саме тому ми сьогодні не збираємося під посольством [Білорусі в Україні] — ми збираємося під нашим МЗС».
Станом на 20:40 акція завершилася, повідомляє наш кореспондент. Частина активістів залишилася, щоб написати петицію до МЗС.
Раніше речник МЗС Олег Ніколенко назвав затримання Протасевича черговою атакою на свободу слова з боку білоруської влади. «Вимагаємо негайного звільнення. На час утримання під вартою права затриманого мають бути безумовно гарантовані», — наголосив він.
Що там трапилося?
В аеропорту Мінська 23 травня затримали співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, який перебував на борту. Він був на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.
Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.
У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська. Також там повідомили, що між екіпажем та одним із пасажирів виник конфлікт.
Telegram-канал «Беларусь головного мозга», редактором якого є Протасевич, оприлюднив його листування вранці 23 травня. Там він стверджує, що в аеропорту Афін до нього підходив підозрілий чоловік, який намагався сфотографувати його документи й звертався російською.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Що відомо про Протасевича?
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».