Президент Литви назвав затримання Протасевича білоруським режимом «безпрецедентною подією» і вимагає його звільнення
Президент Литви Гітанас Науседа прокоментував затримання співзасновника опозиційних білоруських Telegram—каналів Романа Протасевича. Літак, на якому перебував Протасевич, прямував до Вільнюса, але був екстрено посаджений у Мінську.
Про це Науседа написав у Twitter.
За словами литовського президента, затримання Протасевича є «безпрецедентною подією». «За цією ганебною дією стоїть білоруський режим. Вимагаю негайного звільнення Романа Протасевича!» — написав він.
Зі свого боку, міністерство закордонних справ Литви викликало тимчасово повіреного у справах Білорусі в країні. Воно вимагає у білоруського режиму негайно звільнити всіх пасажирів літака, який посадили в Мінську — вони досі не продовжили політ.
Що відомо про затримання Протасевича?
Протасевича затримали в Мінську 23 травня. Він перебував на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.
Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.
У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська. Також там повідомили, що між екіпажем та одним із пасажирів виник конфлікт.
Telegram-канал «Беларусь головного мозга», редактором якого є Протасевич, оприлюднив його листування вранці 23 травня. Там він стверджує, що в аеропорту Афін до нього підходив підозрілий чоловік, який намагався сфотографувати його документи й звертався російською.
Що відомо про Протасевича?
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».
Репресії в Білорусі
Із серпня 2020 року в Білорусі відбуваються масові протести через проголошення переможцем президентських виборів Олександра Лукашенка, який обіймав цю посаду понад 26 років. Протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.
Попри масові мітинги та акції в усій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову обійняв посаду президента. А протестувальників силовики жорстко розганяли, затримували й загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами.
За даними правозахисників, за час протестів були затримані понад 30 тисяч людей; п'ятеро протестувальників загинули внаслідок жорстких дій силовиків. Білоруські правоохоронці порушили понад 2 300 справ проти протестувальників. 369 людей визнані політичними в'язнями.
- Поділитися: