Поблизу «Північних потоків» незадовго до вибухів могли перебувати російські кораблі — ЗМІ
За даними німецького видання T—Online, за кілька днів до вибухів на газопроводах «Північний потік 1» та «Північний потік 2» поблизу них могли діяти російські військові кораблі.
Про це йдеться в розслідуванні T-Online, яке журналісти провели на основі даних про відстеження суден, супутникових зображень та інформації від кіл безпеки.
Як повідомляє T-Online, згідно з супутниковими знімками щонайменше три підозрілі кораблі покинули російську військово-морську базу в Калінінграді в ніч проти 21 вересня, за п’ять днів до вибухів на газопроводах.
Серед них — судно забезпечення СС-750, яке зазвичай має на борту підводний мінічовен із грейферним озброєнням, а також буксири СБ-123 та «Олександр Фролов», оснащені вантажними кранами. Кораблі мали все необхідне обладнання для кріплення вибухівки, зазначають журналісти.
Ще три кораблі ВМФ росії, ймовірно, супроводжували операцію та забезпечували військовий захист.
Видання додає, що в міноборони росії підтвердили: два кораблі — корвет «Сообразительный» і фрегат «Ярослав Мудрый» — супроводжували конвой з навчальною метою. Однак супутникові знімки вказують на те, що з ними міг бути корабель-розвідник «Сызрань».
У листопаді 2022 року шведська прокуратура знайшла сліди вибухівки на місці вибухів на газогонах «Північний потік 1» та «Північний потік 2». Це підтверджує, що інциденти були диверсією.
Про прориви на «Північних потоках»
Представники Данії та Швеції 27 вересня 2022 року повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік 1» у Балтійському морі лише за кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік 2». А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.
У «Північного потоку 1» постраждали обидві нитки: одна — у морській економічній зоні Данії, а друга — у Швеції. Два витоки були дуже близько один до одного. Водночас у «Північному потоці 2» падіння тиску зафіксували на одній нитці.
Вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому самому районі, де стався витік газу з газопроводів.
У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. У ЄС попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.
Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».
Наразі Данія, Німеччина та Швеція ще не завершили свої розслідування щодо проривів. Проте росія вже вважає їх упередженими та вимагає розпочати нове.
«Український слід»
У березні 2023 року видання The New York Times із посиланням на «дані розвідки, перевірені офіційними особами США», повідомило, що атаку на газопроводи «Північний потік» минулого року здійснила певна «проукраїнська група» — диверсанти, які є громадянами України чи росії, або якоюсь комбінацією обох країн. Водночас джерела NYT не мають доказів, що президент України Володимир Зеленський чи його старші помічники були причетні до операції, або що диверсанти діяли за вказівками будь-яких українських урядовців.
Німецькі видання також заявили про «український слід». За даними ЗМІ, слідчим вдалося ідентифікувати яхту, орендовану в польської компанії, яку нібито використали для операції. Вона, ймовірно, належить двом українцям. Також, за даними слідства, операцію на морі нібито проводила команда з шести людей — п'ятьох чоловіків та однієї жінки.
Тим часом видання The Times заявило, що західна розвідка місяцями знає ім'я приватного спонсора підривів з України, однак його імені не розголошують, щоб захистити Україну, зокрема вберегти від публічної сварки з Німеччиною, яка барилася з важливою військовою допомогою. За даними видання, цей підозрюваний українець не пов'язаний з урядом.
Президент України Володимир Зеленський відкинув звинувачення про нібито причетність України до вибухів.
«Українці цього точно не робили. І це найголовніше. А хто там що придумав, чи є якісь ознаки, а, може, навіть під якимось прапором, — це смішно виглядає, чесно кажучи. Ми зацікавлені в тому, щоб зброя поставлялася, санкції вводились, і щоб була наша перемога», — сказав Зеленський.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і високий представник ЄС Жозеп Боррель застерегли від спекуляцій і закликали дочекатися результатів розслідування.
Водночас глава рф володимир путін назвав «повною нісенітницею» версію про те, що підрив російських газопроводів «Північні потоки» влаштували не пов'язані з державою українські активісти. Натомість путін вважає, що в цьому могли бути зацікавлені Сполучені Штати.