Права жінок та свобода преси: таліби дали першу пресконференцію після захоплення влади в Афганістані. Що розповіли?

Представники «Талібану», який захопив владу в Афганістані, дали свою першу пресконференцію. Вони закликали афганців не тікати з країни та запевнили, що не прагнуть помститися своїм опонентам.

Про це пишуть The Guardian та BBC.

Речник «Талібану» Забіхулла Муджахід заявив, що зараз його угруповання працює над створенням нового уряду країни. Він запевнив, що таліби не хочуть помсти: «Ми помилували всіх, хто боровся проти нас. Ворожнечі настав кінець».

Муджахід не дав чіткої відповіді, чи збираються таліби обмежувати права жінок. Він запевнив, що «ніхто не постраждає», проте заявив про право діяти «згідно з релігійними принципами».

«Ми віддані правам жінок у межах системи Правила, що визначають переконання, а також формують релігійну совість і моральні цінності мусульман. Деякі класичні практики шаріату містять порушення прав людини, зокрема жінокшаріату. Вони будуть працювати пліч-о-пліч з нами. Ми хотіли б запевнити міжнародну спільноту, що не буде жодної дискримінації», — сказав речник.

Він зазначив, що «Талібан» підтримує вільні й незалежні ЗМІ, проте в їхній діяльності «нічого не повинно суперечити ісламським цінностям». Муджахід також заявив, що ЗМІ «не повинні працювати проти національних цінностей, проти національної єдності».

А ще речник «Талібану» закликав людей не евакуйовуватися з країни та заявив, що в Афганістані «панує повна безпека».

За словами Муджахіда, за останні 20 років «Талібан» еволюціонував, тому не варто очікувати від цього угруповання того ж, що воно робило під час минулого перебування при владі.

«Коли справа доходить до досвіду, зрілості та бачення, звичайно, між нами зараз і 20 років тому величезна різниця. Є різниця в діях, які ми збираємося зробити. Це був еволюційний процес», — запевнив речник.

Нагадаємо, «Талібан» уже керував країною до 2001 року. Тоді в Афганістані встановили режим ісламського шаріату із середньовічними нормами: розпустили парламент і скасували вибори, організовували публічні масові страти неугодних, заборонили кіно й телебачення, обмежили права жінок тощо.

Детальніше про це угруповання читайте в нашому матеріалі.

Що відбувається в Афганістані?

З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.

Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.

Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.

15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.