Правоохоронці вручили підозру активісту Ратушному через акцію на Банковій. Що про нього відомо?

Правоохоронці повідомили про підозру активісту та голові громадської ініціативи «Захистимо Протасів Яр» Роману Ратушному. Справа стосується його участі у протесті під Офісом президента 20 березня.

Про це активіст повідомив нам у коментарі.

Так, Ратушному повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу: частини 2 статті 194 (Умисне знищення або пошкодження майна) та частини 4 статті 296 (Хуліганство). За це активісту загрожує до 10 років позбавлення волі.

Ратушний вважає, що вручення підозри пов'язане із його роботою на посаді голови громадської ініціативи «Захистимо Протасів Яр»: «Це помста за мою діяльність щодо захисту Протасового Яру від незаконної забудови Геннадія Корбана».

Ратушний заявляє, що підозру йому вручили одразу після участі в ефірі на телеканалі «Україна». Він зазначив, що на ефірі мав бути заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, якому активіст висловив вимогу спростувати неправдиву інформацію щодо нього: «Він злякався і не прийшов. Натомість на виході з телестудії мене чекала оперативна група слідчих, які вручила мені підозру».


Раніше Геращенко оприлюднив відео, на якому назвали людей, яких підозрюють у незаконних діях на мітингу під ОП. Серед них є і Роман Ратушний. Активіст заявив, що подав до МВС та Антона Геращенка вимогу про спростування інформації, припинення її поширення та вибачення. Так, відео містить фото людини у масці, яку називають Ратушним, а також фото Ратушного не з акції.

Активіст вважає, що використання фото та персональних даних «має на меті створити до нього негативне ставлення» і створити враження, що він вчинив неправомірні дії.


Що відомо про Романа Ратушного?

Це один зі студентів, якого силовики побили на Майдані у 2013 році. Згодом очолив ініціативу «Захистимо Протасів Яр». Вона націлена проти забудови у зеленій зоні столиці — там зводить три багатоповерхівки дніпровський забудовник «Дайтона груп». Цю компанію пов'язують з колишнім чиновником Дніпра Геннадієм Корбаном.

У листопаді 2019 Роман Ратушний заявив про погрози з боку забудовника і сказав, що вимушений переховуватися. З цією заявою він звернувся до президента та генерального прокурора.

Хто ще отримав підозри?

Наразі відомо, що, окрім Ратушного, підозру оголосили одному з організаторів акції, лідеру руху «Гонор» Сергію Філімонову та Владиславу Сорду (Стафійчуку). Останнього поліція затримала одразу ж після акції. Тоді в МВС заявили, що поліцейські затримали людину, «яка била шибки у дверях Офісу президента».

23 березня Печерський суд Києва відправив Сорда під цілодобовий домашній арешт. Він відбуватиме його за місцем реєстрації ㅡ у Вінниці. Детальніше про це можна прочитати в нашому матеріалі.

Ще троє людей, яким оголосили про підозру, — це Олексій Білковський, Давид Гаджимурадов та Євген Строкань. Останнього суд також відправив під цілодобовий домашній арешт.

Що це за протест?

20 березня біля Офісу президента відбулася акція з вимогою звільнити засудженого Сергія Стерненка. Її учасники кидали в будівлю фаєри, підпалили табличку «Президент України» та розбили скло одних дверей Офісу президента.

Вони також вимагали звільнення підозрюваного у справі Шеремета Андрія Антоненка, а ще відставки генпрокурорки та міністра внутрішніх справ.

У МВС кажуть, що акція 20 березня не мала мирного формату, а організатори нібито заздалегідь планували спровокувати зіткнення з правоохоронцями та застосування сили при припиненні правопорушень.

Водночас нині підозрюваний організатор акції Сергій Філімонов наполягає на тому, що протест був мирним.