Прессекретарка Зеленського про можливу видачу Коломойського США: «Подивимося»
Прессекретарка президента Зеленського Юлія Мендель прокоментувала можливість видачі олігарха Ігоря Коломойського Сполученим Штатам, а також назвала санкції проти нього лише «початком».
Про це вона заявила в інтерв’ю виданню «Гордон».
Мендель зазначила, що президент за час перебування на посаді вдарив «по трьох дуже відомих людях, які представляють величезні фінансові групи».
«Які зробили свої статки на державному бюджеті, податках — на тому, за що мають жити українці. Такого не робив ніхто», — сказала вона, уточнивши, що йдеться про Віктора Медведчука, Дмитра Фірташа та Ігоря Коломойського.
На уточнення, що по останньому поки вдарили лише Сполучені Штати, Мендель відповіла: «Ні, чому? Штати — це поки досить... Так, санкція визначена, яка є більше символічною і свідчить, що у них є докази його корупції, оскільки там звучить чітко слово "корупція". Я думаю, що це не кінець. Думаю, це початок».
І в цьому контексті прессекретарка Зеленського згадала про кримінальну справу щодо виведення 137 млн гривень з «ПриватБанку», в межах якої підозри вручили колишнім топ-менеджерам банку.
Проте чіткої відповіді, чи очікувати тепер санкцій України проти Коломойського, вона не дала, сказавши: «Подивимося». Так само вона відповіла і на запитання щодо можливої видачі олігарха США.
Попри те що прессекретарка президента фактично не виключила можливості санкцій та екстрадиції, в реальності це малоймовірно.
Щодо видачі, то треба знати, що Україна за чинним законодавством своїх громадян не видає жодній країні. Тобто якщо влада захоче екстрадувати Коломойського до США, його треба позбавити паспорта України, а, як він сам казав, у нього ще є паспорти Кіпру та Ізраїлю.
Проте хоч множинне громадянство в Україні заборонене, механізму позбавлення паспорта наразі немає. На останньому засіданні РНБО саме обговорювали цю проблему й дали доручення уряду розробити законопроект, який би унормував подвійне громадянство.
Щодо санкцій, то законодавчі можливості влади також обмежені. Як ми розповідали в статті про нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака, який потрапив під санкції, Україна може ввести санкції проти своїх громадяни лише в одному випадку — якщо вони причетні до тероризму. Але якщо у те, що Медведчук і компанія мали бізнесові справи з бойовиками «ДНР» і «ЛНР», повірити не так і важко, щодо Коломойського такої впевненості явно буде менше.
Санкції США проти Коломойського
5 березня держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен заявив про введення санкцій щодо українського олігарха та колишнього голови Дніпропетровської облдержадміністрації Ігоря Коломойського. Зокрема, у США заявили, що Коломойський, перебуваючи на посаді голови ОДА з 2014 по 2015 рік, брав участь у корупційних діяннях, використовував свій політичний вплив для особистої вигоди.
Окрім самого Коломойського, під санкції потрапили найближчі члени його родини: дружина Ірина, донька Анжеліка та син Ізраїль Цві Коломойський.
У Держдепі уточнили, що ці обмеження роблять Ігоря Коломойського та його сім’ю «неприйнятними для в'їзду до США».
В Офісі президента Зеленського, хоч і в завуальованій формі, але ці санкції Вашингтона підтримали.