Президент Казахстану оголосив про повне відновлення порядку в країні
Президент Казахстану Касим—Жомарт Токаєв 10 січня заявив, що у країні вже повністю відновили порядок та безпеку для громадян.
Про це пише «Інтерфакс-Україна».
«Повний порядок у Казахстані відновлено, загрози для безпеки країни відвернено, у межах антитерористичної операції триває робота з виявлення осіб, які брали участь у злочинах», — сказав Токаєв під час сесії Ради колективної безпеки Військово-політична міжнародна організація, до якої входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, ТаджикистанОДКБ.
Він уточнив, що наразі вже затримали близько 8 тисяч людей, під час «антитерористичної операції» вилучили 116 одиниць зброї.
За словами Токаєва, зараз всі державні органи працюють над відновленням звичного життя у країні.
Президент також назвав заворушення в країні спробою державного перевороту. «Тепер уже очевидно, що всі ці бойові дії координувалися з одного центру, ретельно спланована операція перейшла у вирішальну фазу», — сказав Токаєв.
Що відбувається у Казахстані?
Люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.
Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язав зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.
На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». У відповідь на це країни ОДКБ відправили до Казахстану свій контингент.
Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Офіційний Telegram-канал МОЗ Казахстану 9 січня писав про 164 загиблих, але згодом відомство від цієї заяви відхрестилося. Журналісти та активісти з Алмати також повідомляли про смерті учасників акцій протесту.