Президент Євроради нагадав, скільки грошей Україна отримала від ЄС, і закликав реформувати суди

Президент Європейської Ради Шарль Мішель закликав Україну провести судову реформу та посилити боротьбу з корупцією. А також нагадав, скільки вже допомоги Київ отримав від Брюсселя.

Про це Мішель заявив під час візиту на Донбасу разом з президентом України Володимиром Зеленським, передають «Новости Донбасса».

За словами президента Євроради, за останні 7 років після Революції гідності Євросоюз надав Україні допомогу на понад 16 мільярдів євро. Мішель наголосив, що це найбільший розмір допомоги країні, яка не входить у ЄС.

«Багато треба зробити в установленні верховенства права, судової реформи та боротьбі з корупцією», — додав він.

Мішель підкреслив, що судова реформа не тільки може забезпечити довіру українців до цієї інституції, а й сприятиме поліпшенню бізнес-клімату та залученню інвестицій. Він додав, що останні рішення Конституційного суду лише довели необхідність судової реформи.

«Пане президенте, ми — ваші друзі. Ми будемо вас підтримувати на кожному етапі вашого шляху до верховенства права й реформи судової системи в Україні», — наголосив Мішель.

Напередодні президент Володимир Зеленський розповів на форумі про проблеми судової системи в Україні, а також анонсував «суд у смартфоні». Також він обіцяє найближчим часом підписати указ про трирічну Стратегію розвитку органів правосуддя та конституційного судочинства.

Судова реформа від Зеленського

Раніше Володимир Зеленський вніс як невідкладний законопроєкт зі змінами до закону «Про судоустрій та статус суддів», який повинен зробити законодавство відповідним до двох рішень Конституційного Суду.

Одним із них від 11 березня 2020 року КС частково визнав неконституційною реформу Зеленського, іншим (від 18 лютого 2020-го) — ліквідацію Верховного суду ще в судовій реформі Петра Порошенка.

Серед іншого закон передбачає кваліфікаційне оцінювання суддів упродовж року. Якщо воно виявить, що суддя не може обіймати свою посаду за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, його звільнять.

У новому законі немає згадки про комісію з питань доброчесності та етики, яка була в реформі Зеленського й могла б впливати на Вищу раду правосуддя (ВРП). Також законопроєкт прописує порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) — «одного з ключових органів суддівського врядування».

Новий склад ВККС має призначати ВРП за результатами конкурсного відбору. У склад конкурсної комісії Зеленський пропонує включити іноземних експертів. Зазначимо, що подібна практика була під час відбору суддів Антикорупційного суду.

У 2019 році Верховна Рада вже ухвалювала в другому читанні та в цілому президентський законопроєкт про судову реформу. Але Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.