Приватна компанія вперше в історії США (і вперше за ХХІ століття) домоглася примусового розділення монополії
Апеляційний суд Четвертого округу США виніс рішення, яким уперше в історії країни зобов’язав іншу компанію—монополіста продати свої акції за позовом приватної компанії, а не держави. Йдеться про виробника обшивок для дверей JELD—WEN.
Це випливає з рішення суду, ухваленого 18 лютого.
У 2012 році JELD-WEN придбала іншу компанію-виробника обшивок для дверей Craftmaster International (CMI), після чого у США залишилися лише дві такі компанії (окрім JELD-WEN це ще Masonite).
Більш дрібні виробники дверей закуповували обшивку лише у JELD-WEN та Masonite. Та коли остання у 2014 році оголосила, що не буде продавати свою обшивку іншим компаніям, на ринку залишилася тільки JELD-WEN, отримавши фактично монопольний статус.
На тлі підвищення цін на обшивку виробництва JELD-WEN один із дрібних виробників дверей, компанія Steves and Sons, звернувся до Міністерства юстиції США з проханням перевірити, чи не порушувало придбання CMI антимонопольне законодавство.
Перевірка завершилася у 2016 році й не виявила порушень. Після цього Steves and Sons звернулися до суду з позовом, де вимагали скасувати угоду про купівлю CMI та зобов’язати JELD-WEN продати одну з фабрик із виробництва обшивки для дверей.
Перше рішення у справі у 2018 році було на користь Steves and Sons. JELD-WEN також зобов’язали виплатити виробнику 180 мільйонів доларів компенсації. Апеляційний суд залишив рішення в силі, відхиливши скаргу JELD-WEN.
У своєму рішенні суд зазначив, що Steves and Sons — сімейний бізнес зі 150-річною історією, і його втрата через монопольний статус JELD-WEN не може бути компенсована грошима. Крім того, примусове розділення монополії — спосіб стимулювати конкуренцію, зауважив суд.
JELD-WEN назвала рішення суду безпрецедентним і заявила, що оскаржуватиме його. А втім, Міністерство юстиції США стало на бік Steves and Sons. У вироку наголошується, що це перший випадок в історії США, коли позивачем у справі про розділення монополії є приватна особа, а не держава.
Американський юридичний портал JDSupra зазначає, що рішення суду вказує на більше бажання судової влади у США боротися з монополіями. Це особливо важливо з огляду на те, що в порушенні монопольного законодавства американський уряд наразі підозрює великі ІТ-компанії.