🎧 Профілактика і лікування лімфостазу при раку молочної залози: головні правила
Цей епізод подкасту «Я і воно: як пережити онко» — ще один жовтневий випуск, присвячений Місяцю підвищення обізнаності про рак молочної залози (РМЗ). У попередніх епізодах ішлося про те, як читати діагноз при РМЗ, і про те, які види операцій пропонує пацієнткам сучасна медицина. Сьогодні авторка Яна Сєдова разом із спеціалісткою з фізичної реабілітації Наталією Рибак говорять про таке післяопераційне ускладнення як лімфостаз.
Що це за захворювання, які існують методи профілактики та лікування, як правильно добирати спеціальні компресійні рукави і що може стати причиною раптової появи цього захворювання через роки після лікування — слухайте в новому епізоді. Яна також розповість і про свій досвід і лімфостаз після санітарної мастектомії, яку вона пережила в лютому цього року.
Слухайте цей епізод на Castbox, Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts і YouTube.
Слухайте весь другий сезон подкасту на Castbox і Soundcloud.
Що таке лімфостаз при РМЗ?
Лімфостаз (його ще називають лімфедема й лімфатичний набряк) — це хронічний або тимчасовий застій лімфи й тканинної рідини в підшкірній клітковині та шкірі. Одна з найпоширеніших причин лімфостазу під час раку молочної залози — видалення регіонарних лімфатичних вузлів під час операції. Коли порушується нормальна циркуляція лімфи в результаті пошкодження або видалення пахвових вузлів і судин у процесі опромінення або операції, розвивається набряк. Він буває у приблизно 15% пацієнток.
Який вияв лімфостазу?
Ознакою лімфостазу може бути набряк руки, який зберігається понад місяць. До того ж уранці він менший і збільшується до вечора. Також на деяких ділянках руки може виникати підпухлість. Якщо на неї натиснути, на шкірі на певний час залишаться ямки. Шкіра стає більш чутливою до запалень. Ожиріння, низький рівень фізичної підготовки, важке фізичне навантаження, особливості будови лімфатичної системи пацієнтки та супутні захворювання можуть бути факторами ризику при лімфостазі.
Якими бувають стадії лімфостазу?
Стадія 0: післяопераційна, ознаки набряку виявляються слабко.
Стадія 1: об’єм кінцівки збільшується, шкіра стає набряклою і болить; також можуть бути больові симптоми у м'язовій тканині руки. Набряк зменшується, якщо покласти руку горизонтально.
Стадія 2: шкіра стає грубішою, якщо натиснути на неї; з'являється й на деякий час зберігається ямка, набряк твердне, больовий синдром посилюється, а підпухлість не спадає після нічного відпочинку.
Стадія 3: стадія так званої «слоновості», коли набряк поширюється на всю кінцівку, змінює її контур; обсяг руки може збільшитися на кілька сантиметрів в обводі, зростає маса тіла, суглоби стають нерухомими, може виникнути деформація, фіброз. Часто з'являються трофічні виразки, грибкові та інфекційні ускладнення.
Якими бувають методи профілактики та лікування лімфостазу?
Важливо доглядати за шкірою руки на прооперованій стороні, зволожувати її й не допускати травм (укусі, порізів та ін.). Виразні перепади температури, підняття важких предметів більш як 2 кг у перший рік після операції та більш як 6 кг протягом наступних п'яти років, ін'єкції, забір крові, вимірювання артеріального тиску на руці з боку операції — усе це слід виключити.
Допомагає прибрати набряк лімфодренажний масаж, який застосовують у комплексі зі спеціальними вправами для руки. Пацієнтці варто перші місяці після операції вдень носити компресійний рукав, робити собі масаж, долучити до графіка плавання і скандинавську ходьбу, які показані за умови хорошого самопочуття, якщо немає механічних подразнень шкіри.
З більш занедбаними станами також допомагають впоратися бандажування і кінезіотейпування. Останнє — це накладення спеціальних стрічок на хід збережених лімфатичних судин, це допомагає лімфі швидше циркулювати.
За перших ознак набряку, який з'явився через 5 і більше років після операції, слід якомога швидше звернутися до лікаря, адже це може сповіщати про рецидив хвороби.
Авторка «Я і воно: як пережити онко» Яна Сєдова також дякує за інформаційну підтримку подкасту фандрайзинговій платформі онлайн-благодійності Dobro.ua, яка збирає кошти на благодійні та соціальні проєкти будь-якого напрямку.
У цьому місяці всеукраїнський фонд «Крона» на платформі Dobro.ua відкрив збір грошей, завдяки яким Яна зможе заплатити за генетичний тест Oncodeep. Він рекомендований лікарем і допоможе дібрати новий протокол лікування, адже на сьогодні всі стандартні лінії терапії вона вже отримала.