Рада за годину розглянула 10 поправок до законопроєкту про ринок землі: попереду ще 4 тисячі
Верховна Рада почала розглядати законопроєкт про продаж земель сільськогосподарського призначення у другому читанні. Між першим і другим читанням до нього внесли 4018 правок, тепер їх усі має опрацювати парламент. Раніше комітет підтримав лише 9 із них.
За годину депутати розглянула 10 поправок до законопроєкту про ринок землі. Якщо надалі розгляд поправок триватиме в такому ж темпі, то на це знадобиться 50 робочих днів депутатів, тобто на ухвалення «Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» може знадобитися кілька місяців.
Нагадаємо:
- 11 листопада 2019 року президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.
- 13 листопада 2019 року парламент попередньо підтримав закон про ринок землі.
- 28 грудня 2019 року профільний комітет Ради рекомендував парламенту ухвалити закон про ринок землі у другому читанні.
- Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.
- Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.
- Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.
Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.