Верховна Рада почала розглядати законопроєкт про ринок землі у другому читанні. У першому за нього проголосували 13 листопада минулого року. З того часу до документа внесли 4018 правок. Скільки триватиме обговорення та коли Рада остаточно голосуватиме за законопроєкт — поки спрогнозувати важко.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов розповів hromadske, як зараз виглядає в законопроєкті модель майбутнього ринку. Зокрема, чи зможуть купувати землю іноземці, що з нею робитимуть банки, а також який ефект ринок землі матиме на економіку України.

Чи зможуть купувати землю іноземці?

«Іноземці не зможуть купувати землю в Україні, і для цього є дуже багато запобіжників: від фінансового моніторингу (виявлятиме навіть ті випадки, коли іноземець володіє землею через підставних осіб) до перевірки нотаріатом та скасування угод, якщо ми будемо знаходити шахрайство», — повідомив Милованов.

Що буде з іноземними агрохолдингами, які вже працюють в Україні?

За розрахунками Мінекономіки, в Україні працює близько 1300 агрокомпаній з іноземним капіталом. Не всі вони є великими агрохолдингами, частина з них — це маленькі фермерські господарства, які належать іноземцям. У разі ухвалення законопроєкту ці компанії не зможуть володіти сільськогосподарською землею.

«Ми їх будемо захищати, як і інших учасників ринку землі, але вони будуть орендувати землю», — зазначив міністр.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

Коли іноземці зможуть купувати землю і чи буде референдум з цього приводу?

До другого читання у законопроєкті з'явилася норма про те, що дозволити продаж сільськогосподарської землі іноземцям може лише український народ на всеукраїнському референдумі. На цьому наполіг президент Володимир Зеленський.

«Для того, щоб провести референдум, потрібно ухвалити закон про нього, який наразі розробляється, дискутується концепція цього закону. Після цього проведуть референдум», — зазначив Милованов.

Як зміниться вартість землі після відкриття ринку?

Вартість сільськогосподарської землі визначатиме ринок. В уряді очікують, що після запровадження ринку землі її вартість буде поступово зростати.

«Навколо землі, агроринку, буде створюватися додаткова інфраструктура: переробна галузь, кращими будуть порти, буде зростати продуктивність (дохід, який приносить один гектар — ред.)», — вважає Милованов.

За його словами, вища вартість землі означає збільшення місцевих податків та підвищення фінансової спроможності сільських громад.

Що буде із землею, яка опиниться у банків у якості застави?

Однією з переваг відкриття ринку землі є те, що фермери зможуть брати кредити на її купівлю або розширення виробництва під її заставу. Наразі така можливість у них відсутня, що стримує розвиток малих ферм та великих агрохолдингів.

Якщо власник землі не заплатить за кредит, банк зможе цю землю конфіскувати.

«Всі банки, незалежно від форми власності, не можуть тримати землю довго. Вони можуть отримати її як заставу, але у них є певний період, протягом якого вони мають продати її на прозорих аукціонах», — пояснив міністр, що буде у разі, якщо позичальник не поверне банку кредит під заставу землі.

За словами Милованова, якщо протягом цього короткого періоду часу банки не продадуть земельний пай, держава його просто конфіскує та виставить на аукціон. Кошти від продажу землі держава поверне банку, але візьме з цієї операції певну комісію.

Як відкриття ринку землі змінить економіку України?

Ринок землі здатний принести додаткові 0,23% до ВВП України вже у 2020 році. Це навіть попри те, що ринок має запрацювати з 1 жовтня — тобто у 2020 році він встигне попрацювати лише 3 місяці.

«На жаль, приріст досить маленький, тому що це буде тільки 2-3 місяці (від відкриття ринку землі до кінця року — ред.), люди подивляться, як це все працює», — повідомив Милованов.

Він зазначив, що модель ринку, яку підготували до другого читання, має принести додатковий 1% ВВП або більше вже з 2021 року.

Поділитись: