Рада підтримала оприлюднення цін на незбройні закупівлі Міноборони

Депутати Верховної Ради 24 лютого підтримали законопроєкт про публічність незбройних закупівель Міністерства оборони. Він зобов'язує оприлюднити ціну за одиницю товару.

Про це 24 лютого повідомили голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін та народна депутатка від «Слуги Народу» Анастасія Радіна. Представники ЦПК брали участь у створенні цього законопроєкту.

Так, документ передбачає оприлюднення ціни як із тих закупівель, які проведуть після схвалення закону, так і з закупівель за рік повномасштабної війни. Зокрема, Міноборони доведеться відкрити ціни на продукти харчування для військових.

Також документ зобов'яже уряд визначати верхній поріг цін на продукти, а закупівля має стати більш відкритою для конкуренції, стверджує Радіна. Для цього мають з’явитися оголошення про закупівлю — навіть якщо вона здійснюється поза системою Prozorro.

За словами Шабуніна, цей законопроєкт — наразі єдина системна зміна в закупівлях Міноборони після скандалу з харчуванням військових. «Зміна, яку Резнікову нав'язали ззовні, а не яку він самі ініціював і провів. Жодних інших змін, на жаль, не відбулося: ані в процедурах, ані в правилах», — зазначив Шабунін.

Він припускає, що Міноборони спробує саботувати цей закон. Тож він запевняє, що ЦПК проконтролює оприлюднення ціни з кожного нетаємного контракту.

«Боюся, що оприлюднення тих цін доведе, що попередній скандал був лише тізером — масштабність усієї картини вразить нас ще більше. Саме через це Резніков так і не оприлюднив контракти і накладні, як обіцяв ще місяць тому», — стверджує Шабунін.

Що передувало?

Видання ZN.UA 21 січня опублікувало матеріал, у якому зазначило, що отримало від «джерела в ЗСУ» угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях.

Журналісти заявляють, що в угоді на 13,16 мільярда гривень ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у 2-3 рази. Наприклад, Міноборони нібито законтрактувало яйця з ціною 17 грн за штуку, водночас роздрібна ціна в магазині Києва зараз становить приблизно 7 грн за штуку.

У Міноборони інформацію про закупівлі харчів за завищеними цінами назвали маніпулятивною. Міністр оборони України Олексій Резніков пояснив, що відомство не здійснює закупівель окремих продуктів, а купує комплексну послугу — забезпечення харчування. Тобто доправляння певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках — і приготування їжі.

30 січня прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив розробити оновлену систему закупівель для української армії. Ця система має збалансувати дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями для армії.

Наступного дня, 31 січня, Резніков заявив, що відомство поверне громадський контроль над частиною закупівель. Також він запевняв, що інформацію про контракти публікуватимуть на сайті. Уряд обіцяє запустити нову систему закупівель уже навесні.