У ЄС остаточно рекомендували впускати іноземців із сертифікатами вакцинації. Вони зможуть вільно подорожувати

Рада ЄС погодила пропозицію Єврокомісії про те, що іноземці, які зробили щеплення проти коронавірусу однією зі схвалених в ЄС вакцин, можуть вільно пересуватися в межах Євросоюзу. Далі країни—члени будуть самі ухвалювати рішення відповідно до таких рекомендацій.

Про це повідомила пресслужба Ради ЄС.

Зокрема, власників сертифікатів вакцинації рекомендують пускати без обов'язкового тесту на коронавірус і не відправляти на карантин чи самоізоляцію, якщо вони повністю вакциновані препаратом, схваленим регулятором ЄС.

Підтвердженням цьому має бути сертифікат вакцинації, виданий за правилами ЄС. При цьому з моменту введення останньої дози вакцини має минути, за рекомендаціями, не менш як 14 днів. Але країни-члени ЄС на свій розсуд можуть знімати обмеження і для тих, хто щепився лише однією дозою вакцини.

У рекомендаціях Ради ЄС також пропонують пускати без тесту й самоізоляції одужалих від COVID-19 — але з моменту виявлення коронавірусу має минути не більше як 180 днів. Також Рада ЄС вирішила, що неповнолітні не повинні іти на карантин чи самоізоляцію, якщо супровідна особа цього не потребує.

Важливо наголосити, що порядок перетину кордонів країни Євросоюзу визначають самостійно. Органи ЄС дають лише рекомендації.

Нагадаємо, Єврокомісія виступила з такою ініціативою ще 3 травня. Тоді також казали, що дозвіл може поширюватися на вакцини, які завершили процес сертифікації ВООЗ (їхній перелік ширший).

У рішенні Ради ЄС наголошується, що остаточний перелік вакцин, щеплювання якими дає право на в'їзд із туристичною метою, вирішують держави-члени самостійно. Але для безперешкодної подорожі саме в межах ЄС людина має бути вакцинована саме схваленим європейським регулятором препаратом.

Які вакцини погоджені у ЄС?

Наразі регулятор ЄС схвалив тільки чотири вакцини від COVID-19, розроблені компаніями Moderna, AstraZeneca, Pfizer / BioNTech і Johnson&Johnson. Водночас окремі країни ЄС можуть визнавати вакцинацію препаратами, які ще не отримали дозвіл в Європі.

Система сертифікатів вакцинації в ЄС поетапно була запущена з початку червня. Повноцінно запустити її обіцяють з 1 липня.

COVID-сертифікати для українців

У Міністерстві охорони здоров’я повідомляли, що документ на підтвердження вакцинації матиме назву «ковідний сертифікат». Він також міститиме інформацію про зроблені його власником негативні ПЛР-тести або одужання від COVID-19.

Дані для «ковідного сертифіката» братимуться з електронної системи охорони здоров'я. Документ почнуть видавати не пізніше ніж 1 липня, його можна буде отримати в лікаря або в додатку (чи на порталі) «Дія», заявляли в Міністерстві охорони здоров'я.

До запровадження «ковідного сертифіката» повністю вакциновані українці можуть оформити Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. У МОЗ стверджували, що воно також дає право на в'їзд до країн, які пускають українців, але з вимогою обов'язкової вакцинації.

У МОЗ раніше запевняли, що український сертифікат буде сумісним із європейськими, які вже почали діяти у деяких країнах ЄС. Наявність цього документа є однією з підстав перетину кордону країн ЄС із туристичною метою відповідно до правил, затверджених наприкінці травня. Але в ЄС визнають не всі вакцини, які використовують в Україні.