РФ закликала Україну почати переговори з бойовиками та продовжити дію закону про особливий статус Донбасу
Представники Росії на переговорах у Мінську закликали Україну розпочати прямі переговори з так званими «ДНР» і «ЛНР», а також продовжити дію закону про особливий статус Донбасу.
Про це повідомив повноважний представник РФ у Тристоронній контактній групі в Мінську Борис Гризлов, передає «Інтерфакс-Україна».
За його словами, російська делегація звернула увагу, що чинний закон про особливий статус діє до 31 грудня 2019 року.
«Російська делегація закликала київську сторону забезпечити продовження дії цього закону, а також розпочати діалог з представниками Донбасу в політичній підгрупі щодо поправок до цього закону, необхідних для імплементації «формули Штайнмаєра». А надалі — погодити ці поправки у контактній групі», — сказав Гризлов.
Він також заявив, що «для повноцінного запровадження особливого статусу треба закріпити його у Конституції».
Зазначимо, що раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що закон про особливий статус буде новий, але цей статус не закріплюватимуть у Конституції України.
Нагадаємо, після переговорів у Мінську 12 листопада прес-секретарка представника в Мінську від України Леоніда Кучми Дарка Оліфер заявила, що на цих перемовинах зняли всі перешкоди для зустрічі Формат переговорів за участі України, Німеччини, Франції та Росії для врегулювання конфлікту на Донбасі«нормандської четвірки».
Нагадаємо, 1 жовтня 2019-го на переговорах у Мінську домовились розвести сили біля Петрівського та Золотого, того ж дня українська сторона погодилась формулу Штайнмаєра. Після розведення має бути узгоджена дата зустрічі лідерів «нормандської четвірки», заявили в Кремлі.
Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще у 2014 році й кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв.
Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.
У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі:
- виведення незаконних збройних формувань,
- гарантії вільного волевиявлення,
- недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.
Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу.
«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».
«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.
Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.