Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що українська сторона погодила так звану «формулу Штайнмаєра» щодо виборів на окупованому Донбасі, але закликав не боятися «страшилок».

Про це Зеленський заявив на брифінгу.

«Ми відповіли на лист пана (представника ОБСЄ на переговорах у Мінську Мартіна — ред.) Сайдіка, що ми погоджуємо текст «формули Штайнмаєра», — сказав він.

Президент зазначив, що існує «багато страшилок» щодо цієї формули, але він наголосив, що ніхто не буде проводити вибори на окупованому Донбасі «під дулами кулеметів».

Зеленський підкреслив, що особливий статус Донбасу, передбачений «формулою Штайнмаєра», набуде чинності після місцевих виборів, «проведених згідно з Конституцією України та законодавства України, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів».

Також Зеленський наголосив, що на час проведення місцевих виборів на окупованому Донбасі він «вже не буде окупованим».

Зазначимо, що про подальші кроки щодо «формули Штайнмаєра» в інтерв’ю hromadske розповідав міністр закордонних справ Вадим Пристайко.

Цю формулу повинні були погодити на переговорах у Мінську, що сьогодні, 1 жовтня, і відбулося. Свою згоду дали представники України, Росії, ОБСЄ та бойовиків «ДНР» і «ЛНР». Після цього письмово про це повідомляють учасників «нормандської четвірки».

Наступний крок — розведення сил у трьох «пілотних» районах на Донбасі — Станиці Луганській, Золотому та Петрівському. У Станиці сили вже розведені. За словами Зеленського, розведення військ у Петрівському та Золотому також погодили на переговорах у Мінську сьогодні, 1 жовтня.

Виконання цих умов відкриває можливість для проведення саміту за участі лідерів «нормандської четвірки». Зеленський підтвердив це, сказавши, що «сьогодні було усунуто останню перепону» для саміту лідерів «четвірки». Саме на цій зустрічі буде обговорюватися процедура реалізації «формули Штайнмаєра», зокрема вивід російських військ з Донбасу.

На запитання про можливі дати проведення виборів на Донбасі, Зеленський відповів: «Хлопці, ви що, про яку дату. Зараз ми говоримо про дату зустрічі лідерів «нормандського формату», про дату (виборів — ред.) ще дуже зарано говорити».

Він додав, що поки не обговорюється «структура» цих виборів.

«Але ми розуміємо, коли ми говоримо, якщо ми хочемо, щоби вибори пройшли згідно з законодавством України, то ми розуміємо, що не може бути ні кулеметів, кордон повинен бути наш», — зазначив президент.

Зеленський запевнив, що Україна підготує всі запобіжники, щоби російські війська реально вийшли з окупованого Донбасу і вибори проходили реально за українським законодавством.

«Це буде прописано, ми це будемо обговорювати. Якщо там хтось буде (російські війська — ред.), виборів не буде. Ми підготуємо запобіжники», — сказав він.

Раніше сьогодні, 1 жовтня, колишній представник України в Мінську Роман Безсмертний опублікував текст, який, за його словами, є «формулою Штайнмайєра». Він закликав українську владу не підписувати його.

До цього текст «формули Штайнмайєра» показав глава МЗС Вадим Пристайко під час інтерв’ю hromadske. Він заявив, що Україна згодна на «формулу Штайнмайєра», але за виконання низки умов.

План Штайнмайєра — формула, згідно з якою, окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус під час виборів на цих територіях, які проводитимуться згідно з Мінськими угодами за українським законодавством.

Після доповіді ОБСЄ, якщо вибори визнають демократичними і такими, що відповідають стандартам організації, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі. Також цей план передбачає поступове зняття санкцій з Росії в разі прогресу у виконанні Мінських угод.

Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що хоче обговорити на зустрічі лідерів «нормандської четвірки» обмін полонених та розведення сил на Донбасі.

Водночас у Кремлі хочуть «залізних домовленостей» на зустрічі лідерів «нормандської четвірки», зокрема офіційно закріпити так звану «формулу Штайнмайєра», яка передбачає відведення сил перед проведенням виборів на окупованому Донбасі.

У штабі операції Об'єднаних сил вже заявили про підготовку до розведення сил.

Поділитись: