Різдвяне диво чи феномен енергетиків. Як забезпечили світло на новорічні свята та що буде далі

Упродовж новорічних свят росія не припиняла атакувати українську енергосистему, однак та витримала й у домівках людей переважно було світло. Свята минули — і планові, а подекуди й аварійні відключення повернулися. Розбираємося, які фактори дозволили забезпечити українських споживачів протягом свят практично безперебійним світлом та які прогнози на найближче майбутнє.

Звідки стільки світла на Новий рік та Різдво?

На вихідні або на свята, зокрема новорічні, споживання електроенергії завжди падає, розповідає очільник правління «Укренерго» Володимир Кудрицький. Великі промислові підприємства зазвичай зменшують обсяги виробництва, а відповідно, і споживання, і саме це дозволило енергетикам забезпечити людей світлом.

«Менше споживання нам дуже допомогло втримати на новорічні свята систему в такому стані, що ми справді перші два дні (1 та 2 січня) практично не відключали споживачів», — пояснив Кудрицький.

Чи вплинула погода?

Так, це теж один із факторів, який допоміг, щоб українці на свята були зі світлом. Як пояснював гендиректор енергопостачальної компанії Yasno Сергій Коваленко, кожні -5°C на вулиці — це додаткові 250 МВт до споживання.

Для розуміння: у найважчі для енергосистеми дні листопада Києву давали ліміт у 500-600 МВт, понад половину якого споживала критична інфраструктура. Зараз ліміт Києва становить близько 900 МВт. У багатьох регіонах він нижчий.

Оскільки Новий рік ми зустрічали із серйозним плюсом на стовпчику термометра, то й споживання електрики було низьким.

Не обійшлося і без титанічної праці?

Авжеж. За словами очільника «Укренерго», наприкінці року енергетики дуже активно працювали, тож їм вдалося відновити мережі та роботу певних енергоблоків.

Отже, зійшлися три фактори, завдяки яким енергетикам «вдалося побалувати українців світлом в оселі», підсумував Кудрицький: погода, зменшення споживання під час свят та відновлення мереж.

Чи можливо взагалі більше не вимикати світло?

Якщо упродовж свят вдалося не відключати світло, то можна й далі. Такі обговорення почалися в соцмережах. Однак по всій Україні зараз знову планово відключають електроенергію, а в деяких областях — й аварійно. Користувачі соцмереж почали будувати «теорії змови».

Проте директор енергетичних програм «Центру Разумкова» Володимир Омельченко пояснив, чому світло знову доводиться відключати. По-перше, до України повернулися морози. Люди вмикають обігрівачі, зростає споживання електроенергії, і, як наслідок, дефіцит в енергосистемі збільшується. Через це українців просять не вмикати потужні електроприлади одночасно з обігрівачем.

По-друге, після свят зняли обмеження з промисловості, і вона вийшла на нормальну роботу, аби забезпечувати функціонування економіки. Це також збільшило споживання і, відповідно, дефіцит електроенергії.

По-третє, енергетики нещодавно вивели у плановий ремонт один з атомних блоків, що призвело до втрати 1 ГВт (1000 МВт) у системі. Цей фактор, за словами Омельченка, є одним з основних, який призвів до збільшення дефіциту електроенергії.

Що прогнозують далі?

Омельченко наголосив, що ситуація в енергосистемі залишається складною і буде такою щонайменше до кінця опалювального сезону, а, можливо, й до літа. За його прогнозом, на повноцінне відновлення роботи енергосистеми підуть роки, і то лише за умови припинення бойових дій.

Кращі прогнози — від синоптиків. Найближчими днями в Україні потеплішає, й енергетики зможуть зменшити тривалість відключень світла. Але знову-таки — якщо не буде нових обстрілів.

Про що варто пам’ятати?

Українські військові щодня працюють, аби завадити росіянам уражати інфраструктурні об’єкти, а енергетики ледь не цілодобово ремонтують пошкодження.

Щоб не зірватися в зневіру і депресію під час відключень світла, психологи радять поміркувати над різними сценаріями поведінки в такі моменти. Наприклад, присвятити час справі, яку довго відкладали. Або сходити на прогулянку, якщо це безпечно. Можна влаштувати мозковий штурм та подумати над проблемою, яка довго непокоїла.

А ще можна провести час із родиною чи друзями за розмовами або настільними іграми. Психологи радять у темряві не навантажувати себе негативними думками, а, навпаки, шукати джерела натхнення: увімкнути приємну музику або послухати аудіокнигу.

Також під час відключень електроенергії у пригоді можуть стати наші матеріали про те, як пережити блекаут, коли не стане світла, що треба мати, аби вижити без світла й тепла, як убезпечитися пішоходам і водіям, коли темрява на дорогах, як купити генератор та Starlink у Польщі, як безпечно користуватися генератором й уникнути пожеж та чи врятують енергетичну систему України.