Дачі розбрату: чим важливі для росіян американські маєтки
Американське бюро розслідувань роками просило керівництво країни закрити російські дачі через те, що їх використовують для збирання секретної інформації.
17 липня американські та російські дипломати провели перемовини щодо повернення Росії двох маєтків на території США. Доступ до них росіянам закрив екс-президент США Барак Обама наприкінці свого терміну.
Після вступу на посаду Дональда Трампа Москва дедалі активніше вимагає повернення дач — на цьому наголошував Володимир Путін на саміті Великої Двадцятки у Гамбурзі. Якщо США не погодяться, Росія погрожує діями у відповідь.
Чому ці дачі настільки важливі для росіян і чому американці вважають їх загрозою своїй безпеці?
Заступник Держсекретаря США Том Шеннон та заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков обговорять у Вашингтоні російські дачі. Раніше Держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що у результаті цих перемовин маєтки можуть повернути в розпорядження російської влади.
Санкції Обами
Наприкінці свого президентства, у грудні 2016 року, Барак Обама видворив зі США 35 російських дипломатів і наказав закрити росіянам доступ до двох маєтків у штатах Мериленд та Нью-Йорк, які називають «дачами». Ці дії були реакцією на інформацію про втручання російської влади у президентську кампанію в США з метою схилити шальки терезів на бік Дональда Трампа. Розслідування щодо цього втручання досі триває.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 головних месиджів екс-глави ФБР Джеймса Комі в Сенаті
Про можливе закриття дач Вашингтон попереджав Москву за кілька місяців – у відповідь на дії російських спецслужб, які різали покришки на авто американських дипломатів у Росії та вдиралися в їхні квартири.
США також вимагали, щоб російська влада скасувала заборону на будівництво нового американського консульства у Санкт-Петербурзі – стара будівля, за словами Держдепу, переповнена російською шпигунською апаратурою.
Автівки з російськими дипломатичними номерами покидають резиденцію у штаті Мериленд 30 грудня 2016 року, після того як тодішній президент Барак Обама видворив зі США 35 російських дипломатів Фото: EPA/SHAWN THEW
Дачі чи шпигунські бази?
Шпигунські пристрасті вирують і навколо справжнього призначення російських дач у США. Адміністрація Обами обгрунтувала своє рішення закрити їх ще й тим, що вони слугували базами для російських розвідників.
Про це говорять і джерела «Голосу Америки» в ФБР. За словами колишнього співробітника організації, який побажав залишитися анонімним, американське бюро розслідувань роками просило керівництво країни закрити російські дачі через те, що їх використовують для збирання секретної інформації.
Мова йде про дачі, розташовані в Нью-Йорку та штаті Мериленд, неподалік Вашингтона. Величезний маєток на 49 кімнат у Нью-Йорку був придбаний СРСР у 1952 році для відпочинку російських дипломатів. Він розташований у стратегічному місці на Лонг-Айленді, поряд із Мангеттеном. У 1982 році адміністрація Рональда Рейгана звинуватила росіян у тому, що ті використовують дачу в Нью-Йорку для шпигування за об’єктами оборонної промисловості на Лонг-Айленді.
Дипломатичний маєток у Нью-Йорку Фото: EPA/ANDREW GOMBERT
Дачу в Мериленді Радянський Союз придбав у 1972 році. Американські медіа вперше потрапили до маєтку в 1987-му – вони побачили два великих будинки, шість бунгало, тенісний корт, басейн, футбольне поле та пірс для яхт. Посол СРСР тоді запевняв гостей, що росіянам «нічого приховувати».
Дача в Мериленді має ідеальне розташування для перехоплення сигналів американських військових – ішлося у звіті Австралійського національного університету Десмонд Болл, опублікованому в 1989 році.
Позиція Росії
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Один стиль, різні інтереси: як тлумачити зустріч Трампа і Путіна?
Жорстка заява пролунала 11 липня від міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова – він пригрозив Вашингтону діями у відповідь, якщо питання з дачами не буде вирішено. Лавров не уточнив, про що саме йдеться, однак раніше МЗС Росії говорило про можливу заборону американським дипломатам користуватися їхніми дачами у Срібному бору під Москвою.Перша реакція Росії на санкції Обами, що стосувалися конфіскації дач, була стриманою. Президент Володимир Путін вирішив зачекати приходу до влади Дональда Трампа. Відтоді тиск на США ставав дедалі потужнішим.
Дача в Мериленді Фото: EPA/JIM LO SCALZO
Чи підуть США на компроміс?
У Вашингтоні серйозно заговорили про можливе повернення росіянам їхніх американських дач у травні. Адміністрація Трампа спершу називала умовою їхнього повернення дозвіл збудувати вже згадане консульство у Санкт-Петербурзі. Втім, вже за два дні позиція змінилася – після зустрічі з Лавровим та послом Росії Кисляком у Вашингтоні голова Держдепартаменту Рекс Тіллерсон заявив, що ця вимога більше не актуальна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Тіллерсон у Києві: про що говорили Держсекретар США та президент України
Російські медіа пишуть, що Трамп може повернути дачі на своїх умовах. Наприклад, позбавити їх дипломатичного імунітету – без нього американські правоохоронні органи матимуть безперешкодний доступ до маєтків.
Утім, навіть таке рішення не підтримає значна частина американського істеблішменту. Група сенаторів – двоє республіканців та демократ – написали звернення до Трампа, закликаючи його не повертати Росії дачі.
«Повернення цих двох маєтків Росії у той час, як Кремль відмовляється визнати свою кампанію впливу проти США, лише підбадьорить Володимира Путіна та заохотить дестабілізаційні дії Кремля проти світових демократій», – ідеться в заяві.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram