Росія продовжуватиме тиснути на Україну у питанні транзиту газу незалежно від результатів виборів — Нафтогаз
Росія чинитиме політичний та енергетичний тиск на Україну для того, аби схилити її на підписання нового договору про транзит газу на власних умовах. При цьому, риторика росіян не зміниться незалежно від результатів виборів президента.
Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв в інтерв’ю «ТСН».
«Мій досвід такий, що риторика росіян, як правило, не змінюється. У них є свій інтерес, вони хочуть притиснути нас на свою позицію, яка нам часто невигідна, незалежно від того, хто перебуває в кріслі президента, прем'єра або спікера парламенту», — повідомив Коболєв.
За його словами, новий раунд переговорів про транзит російського газу до ЄС через Україну має відбутися одразу після виборів президента, на початку травня 2019 року. Новий договір про транзит Росії наразі необхідний, адже Газпром не встигне запустити газопровід в обхід України до завершення чинних угод про транзит з Україною (до 1 січня 2020 року).
«Те, що «Північний потік-2» не заробить 1 січня наступного року, це очевидно, до цього готові вже все. Для росіян це, напевно, навіть можливість. І вони, за моїм прогнозом, намагаються скористатися тим фактом, що «Північного потоку-2» немає, і можуть влаштувати чергову газову кризу, це дуже в їхньому стилі», — додав Коболєв.
Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярдів доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.