СБУ не хоче розглядати можливу співпрацю полонених з бойовиками до їхнього повернення на підконтрольну територію
Служба безпеки України не хоче давати правову оцінку діям українців, які перебувають в полоні бойовиків, до їх повернення на підконтрольну територію України. Це питання підняли під час засідання робочої групи щодо формування списку на звільнення утримуваних осіб.
Як повідомила пресслужба Офісу президента, у ЗМІ з’явилася інформація про те, що деякі звільнені громадяни для потрапляння в список на обмін платили бойовикам гроші. Також окремі особи, які повернулися на підконтрольну Україні територію, співпрацювали з бойовиками.
«Ми не хочемо брати на себе функцію робити якісь оцінки щодо поведінки або давати їм правову оцінку до повернення громадянина України на підконтрольну територію», — сказав представник СБУ Геннадій Кузнєцов.
Також на засіданні робочої групи обговорили питання надання допомоги цивільним заручникам після їхнього звільнення. Йдеться, зокрема, про поновлення документів та отримання матеріальної допомоги. Механізм допомоги планують розробити вже до наступного обміну.
Нагадаємо, 23 січня президент Зеленський заявляв, що Україна веде переговори з Росією щодо наступного звільнення утримуваних громадян, які перебувають на тимчасово окупованій території та в РФ.
29 грудня відбувся великий обмін утримуваними особами між Україною і так званими «ДНР» і «ЛНР». З полону бойовиків повернулися 76 українців, зокрема журналіст Станіслав Асєєв, який перебував у полоні понад 2 роки. СБУ оприлюднила імена всіх звільнених з полону українців: це 12 військових і 64 цивільних.
У пресслужбі Володимира Зеленського зазначили, що всього звільнили 81 людину, але 5 залишилися на непідконтрольній території. У межах обміну Україна передала бойовикам понад 120 людей, ще 17 відмовились брати участь в обміні. Українська влада зокрема передала колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілах на Інститутській у 2014 році, та бразильця Рафаеля Лусваргі.