СБУ викрила ще одну ботоферму: дискредитувала Збройні сили та підбурювала проти вакцинації

Служба безпеки України заявила, що викрила ще одну проросійську ботоферму в Чернівцях. Зловмисники нібито створювали фейкові акаунти у соціальних мережах і продавали їх на чорному ринку. Загалом виготовили понад 20 тисяч ботів.

Про це повідомляють СБУ та поліція Чернівецької області.

Правоохоронці встановили, що більшість профілів ботів скупили проросійські агітатори. Акаунти мали довгу історію, а також були верифіковані у соцмережах — для цього використовували підроблені паспорти громадян України.

Як стверджують у СБУ, ботів використовували для дискредитації української держави та Збройних сил України, для виправдання збройної агресії РФ та підбурювання антивакцинаторських настроїв. За даними поліції, фейкові акаунти також використовували у шахрайських схемах зі збору грошей на лікування хворих дітей.

За даними слідства, до групи зловмисників входило близько 15 людей від 25 до 44 років. Вони працювали у спеціально орендованому офісі в Чернівцях.

Правоохоронці заявили, що під час обшуків у зловмисників виявили комп’ютерну техніку із доказами злочинів, спеціальні програми, майже 6,5 тисяч стартових пакетів мобільних операторів, серед них і російські, а також понад 4 тисячі платіжних карток українських банків.

Кримінальну справу відкрили за Несанкціоноване втручання в роботу комп'ютерів, автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язкуст. 361 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає позбавлення волі до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

Не перша ботоферма

У вересні 2020 року СБУ затримала організаторів російських ботоферм в Запоріжжі та Києві, які намагалися вплинути на електоральні настрої українців.

У березні 2021-го кіберфахівці припинили роботу ще однієї ботоферми, яка розповсюджувала фейкову інформацію про Україну і фінансувалась з Росії. Того ж місяця СБУ також заблокувала цілу мережу ботоферм, яка дискредитувала вакцинацію та підтримувала так звані «Л/ДНР».

Подібні ботоферми російських спецслужб викрили також на Івано-Франківщині, Харківщині та Херсонщині.

Що таке ботоферма?

Ботоферми — це компанії, які масово створюють несправжніх користувачів соцмереж і від їхнього імені пишуть тисячі коментарів. Боти можуть дуже активно впливати, наприклад, на хід політичної кампанії, змінювати думку користувачів соцмереж на певну проблему або тему. Також вони можуть задавати свій порядок денний.

Редакторка Facebook-сторінки «По той бік новин» Альона Романюк радить визначати ботів у соцмережах за такими ознаками: відсутня особиста інформація, немає фото, у друзях — такі ж боти і репости у нетиповий для середнього користувача час (третя ночі, п’ята ранку).

hromadske разом із «Слідство.Інфо» зробили велике розслідування щодо того, як працюють сучасні українські ботоферми. Тоді виявилося, що сумнівними послугами ботів користуються ледь не всі політики, навіть ті, кого вважають «новими обличчями». Під час передвиборчої кампанії працівники ферми масово писали коментарі на користь, наприклад, Анатолія Гриценка та Святослава Вакарчука.

Автор: Маркіян Климковецький