Понад 20 тисяч фейків: СБУ викрила ботоферму, ймовірно, російських спецслужб

Служба безпеки заявила, що викрила та знешкодила ботоферму російських спецслужб у Херсонській області. Понад 20 тисяч акаунтів здійснювали інформаційні атаки проти України.

Про це повідомляє пресцентр СБУ.

За даними правоохоронців, зловмисники створили понад 20 тисяч фейкових акаунтів у соцмережах, форумах та популярних месенджерах, щоб «розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні».

Через анонімні профілі вони, як кажуть в СБУ, поширювали дезінформацію про внутрішню ситуацію в державі та навіть розсилали неправдиві повідомлення щодо «мінування» об’єктів у Херсонській області.

Слідчі встановили, що до організації ботоферми причетні декілька місцевих жителів. Для маскування акаунтів вони використовували спеціальні пристрої, а оплату від своїх «кураторів» отримували через заборонені російські платіжні системи.

Правоохоронці заявили, що під час обшуків у зловмисників виявили понад 3 тисячі сім-карток і комп’ютерну техніку з доказами незаконних дій. Наразі розглядають питання щодо повідомлення про підозри та обрання запобіжних заходів.

Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 361 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає позбавлення волі до 5 років.

Не перша ботоферма

У вересні 2020 року СБУ затримала організаторів російських ботоферм в Запоріжжі та Києві, які намагалися вплинути на електоральні настрої українців.

У березні 2021-го кіберфахівці припинили роботу ще однієї ботоферми, яка розповсюджувала фейкову інформацію про Україну і фінансувалась з Росії. Того ж місяця СБУ також заблокувала цілу мережу ботоферм, яка дискредитувала вакцинацію та підтримувала так звані «Л/ДНР».

Подібні ботоферми російських спецслужб викрили також на Івано-Франківщині та Харківщині.

Що таке ботоферма?

Ботоферми — це компанії, які масово створюють несправжніх користувачів соцмереж і від їхнього імені пишуть тисячі коментарів. Боти можуть дуже активно впливати, наприклад, на хід політичної кампанії, змінювати думку користувачів соцмереж на певну проблему або тему. Також вони можуть задавати свій порядок денний.

hromadske разом із «Слідство.Інфо» робили велике розслідування щодо того, як працюють сучасні українські ботоферми. Тоді виявилося, що сумнівними послугами ботів користуються ледь не всі політики, навіть ті, кого вважають «новими обличчями». Під час передвиборчої кампанії працівники ферми масово писали коментарі на користь, наприклад, Анатолія Гриценка та Святослава Вакарчука.

Автор: Маркіян Климковецький