Шокін та Луценко «підказали» адвокату Трампа як дискредитувати головного конкурента на майбутніх виборах у США — ЗМІ
Колишній генпрокурор Віктор Шокін та чинний очільник ГПУ Юрій Луценко запропонували адвокату президента США інформацію, яка може допомогти команді Дональда Трампа для інформаційної кампанії проти Джо Байдена — вірогідного противника Трампа на президентських виборах у 2020 році.
Про це йдеться у спільному розслідуванні видання BuzzFeed та проєкту розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP).
Журналісти посилаються на свідчення Лева Парнаса, емігранта з колишнього СРСР. Він став у США біржовим брокером, а у 2016 перерахував понад 300 000 доларів для кампанії Дональда Трампа. Парнас стверджує, що разом зі своїм другом Ігорем Фруманом був посередником між адвокатом президента США Рудольфом Джуліані та українськими високопосадовцями. Зокрема чинним генпрокурором Юрієм Луценком та його попередником Віктором Шокіним. Крім того журналісти посилаються на записи та документи, які отримали від анонімних джерел.
За словами Парнаса, якого цитує BuzzFeed, наприкінці 2018 року йогу другу Фруману зателефонував «знайомий» з України, та повідомив, що колишній генеральний прокурор України Віктор Шокін має інформацію про колишнього віцепрезидента США Джо Байдена, яка може зацікавити команду Дональда Трампа. В той час вже було відомо, що Байден має намір балотуватись у президенти від Демократичної партії.
Парнас та Фруман організували розмову по Skype між Шокіним та Джуліані. «Я знав, що він (Джуліані) направить цю інформацію у правильному напрямку», — цитує Парнаса видання.
Йшлося про те, що син Байдена Хантер заробив 3 млн доларів за декілька років роботи у компанії Burizma ексміністра екології України Миколи Злочевського. Шокін стверджував, що ГПУ під його керівництвом розслідувала діяльність цієї компанії й саме тому Байден у 2016-му наполіг аби президент Петро Порошенко звільнив його з посади. Ця інформація мала засвідчити існування у Байдена, який на той час був віцепрезидентом США, конфлікт інтересів.
Крім розмови з Шокіним, Парнас та Фруман організували зустріч Джуліані та чинного генпрокурора Юрія Луценка у Нью-Йорку у січні 2019-го. Журналісти стверджують, що на зустрічі Луценко передав Джуліані, документи, які на його думку доводять, що посольство США в Україні у 2016-му намагалось вплинути на вибори у США на користь Хіларі Клінтон. «Луценко сказав, що співробітники посольства тисли на українських детективів (НАБУ) щоб ті «злили» записи «чорної бухгалтерії» Партії регіонів, відповідно до яких «регіонали» платили мільйони доларів Полу Манафорту», — пише видання. У 2016 Манафорт був головою передвиборчого штабу Трампа, але після оприлюднення фрагментів «чорної бухгалтерії» його звільнили, а у лютому 2019-го засудили до 7,5 років позбавлення волі за обвинуваченнями у змові проти США, несплаті податків та відмиванні грошей.
За словами Парнаса у лютому 2019-го він та Джуліані ще раз зустрілись з Луценко у Варшаві. Після цієї зустрічі Луценко дав інтерв’ю виданню The Hill. В ньому він заявив, що інформація, яку він передав Джуліані стала предметом для офіційного розслідування у США.
Журналісти стверджують, що Парнас та Фруман лобіювали відкликання з України послині Марі Йованович, яка критикувала роботу Луценка у ГПУ. Зокрема, у травні 2019 переконували у необхідності такого кроку впливого представника Республіканської партії Піта Сешна. Після цього він надіслав листа державному секретарю Майку Помпео. «Я отримав інформацію від моїх близьких товаришів, що посол Йованович неодноразово говорила про свою зневагу до чинної адміністрації (Білого дому)», — цитує видання лист до Помпео.
Тоді ж, у травні 2019-го Йованович відкликали з України.
Натомість Парнас та Фруман продовжили пошуки інформації. Тоді ж, у травні, коли організували у Парижі зустріч Джуліані та головного антикорупційного прокурора України Назара Холодницького. Той відмовився розголошувати журналістам деталі зустрічі. В свою чергу Парнас стверджує, що Холодницький пообіцяв Джуліалі, він готовий свідчити у США про історію з «чорною бухгалтерією» Партії регіонів.
Парнас та Фруман також намагались встановити контакт з новим президентом України Володимиром Зеленським. Журналісти встановили, що обидва під час інавгурації Зеленського перебували в Києві та зупинились у готелі Hilton. Своєю чергою, олігарх Ігор Коломойський стверджує, що після перемоги на президентських виборах в Україні Володимира Зеленського, Парнас та Фруман приїздили до нього в Ізраїль, де він на той час мешкав та намагались домовитись про зустріч з Зеленським. «Я сказав їм, що не збираюсь бути посередником у чиїхось зустрічах з Зеленських», — цитує видання Коломойського.
Нагадаємо, 19 червня 2019 Трамп офіційно оголосив про початок своєї передвиборчої кампанії.
25 квітня демократ Джо Байден оголосив про намір балотуватися у президенти від Демократичної партії на виборах 2020 року.
Наступні президентські вибори відбудуться у США 3 листопада 2020 року і стануть 59-ми виборами в історії Сполучених Штатах.