Силами «миротворців» у Казахстані керуватиме генерал РФ, який очолював окупацію Криму
Російський генерал—полковник Андрій Сердюков очолюватиме так звані сили «миротворців» Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) у Казахстані, яких відправили туди на тлі масових протестів. За даними російських ЗМІ, Сердюков очолював операцію із захоплення Криму у 2014 році.
Про це пише ТАСС.
Про призначення Сердюкова керівником «миротворців» у Казахстані оголосив офіційний представник Міноборони Росії генерал-майор Ігор Конашенков.
На сайті Міноборони РФ біографія Сердюкова викладена дуже лаконічно: З 2013 року він був заступником командувача військ Південного військового округу, з жовтня того ж року ㅡ начальником штабу, першим заступником командувача військ Південного військового округу.
У 2016 році Сердюкова призначили керувати Повітряно-десантними військами РФ, а у 2020 році нагородили званням Героя Російської Федерації.
А втім, російські ЗМІ («РИА», «Коммерсант», «Интерфакс», «Известия» тощо) вказують, що саме Сердюков очолював операцію з окупації Криму у 2014 році. Окрім того, за даними ЗМІ, він брав участь у бойових діях на Кавказі, у «миротворчій операції» в Косово, очолив російське угруповання військ у Сирії тощо.
Раніше розвідувальна група InformNapalm також заявила, що Росія перекинула до Казахстану підрозділи, які брали участь в агресії проти України. Зокрема йдеться про військових із 45-ї окремої бригади спеціального призначення ПДВ Росії, 98-ї дивізії ПДВ та війська Центру спеціального призначення РФ «Сенеж».
Що російські сили роблять у Казахстані?
На тлі масових протестів у країні 6 січня в місті Алмати заявили про проведення «антитерористичної операції».
5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу».
До ОДКБ, окрім Казахстану, входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Вони погодилися ввести свій контингент у країну.
Генеральний секретар ОДКБ Станіслав Зась заявив, що сили «миротворців» у Казахстані не мають займатися розгонами, але мають право застосовувати зброю в разі нападу «озброєних банд».
Він заявив, що «миротворчі сили» налічуватимуть приблизно 2,5 тисячі людей, але за потреби їх можуть посилити. Пробути в Казахстані вони планують «недовго»: кілька днів або тижнів. А втім, термін присутності «миротворців» залежатиме від ситуації та рішення місцевої влади.